MUNDIAL 2026 Terminarz i wyniki Godziny meczów podawane według Twojej strefy czasowej.
1/8 finału KONIEC
Portugalia 0
Hiszpania 1
1/8 finału KONIEC
USA 1
Belgia 4
1/8 finału KONIEC
Argentyna 3
Egipt 2
1/8 finału KONIEC
Szwajcaria 4
Kolumbia 3
Ćwierćfinał
Francja
Maroko
Ćwierćfinał
Hiszpania
Belgia
Ćwierćfinał
Norwegia
Anglia
Ćwierćfinał
Argentyna
Szwajcaria
Półfinał
Półfinał
Mecz o 3. miejsce
Finał
1/8 finału KONIEC
Meksyk 2
Anglia 3
1/8 finału KONIEC
Brazylia 1
Norwegia 2
1/8 finału KONIEC
Paragwaj 0
Francja 1
1/8 finału KONIEC
Kanada 0
Maroko 3
1/16 finału KONIEC
Kolumbia 1
Ghana 0
1/16 finału KONIEC
Argentyna 3
Republika Zielonego Przylądka 2
1/16 finału KONIEC
Australia 3
Egipt 5
1/16 finału KONIEC
Szwajcaria 2
Algieria 0
1/16 finału KONIEC
Portugalia 2
Chorwacja 1
1/16 finału KONIEC
Hiszpania 3
Austria 0
1/16 finału KONIEC
USA 2
Bośnia i Hercegowina 0
1/16 finału KONIEC
Belgia 3
Senegal 2
1/16 finału KONIEC
Anglia 2
DR Konga 1
1/16 finału KONIEC
Meksyk 2
Ekwador 0
1/16 finału KONIEC
Francja 3
Szwecja 0
1/16 finału KONIEC
Wybrzeże Kości Słoniowej 1
Norwegia 2
1/16 finału KONIEC
Holandia 3
Maroko 4
1/16 finału KONIEC
Niemcy 4
Paragwaj 5
1/16 finału KONIEC
Brazylia 2
Japonia 1
1/16 finału KONIEC
RPA 0
Kanada 1
GRUPA J KONIEC
Jordania 1
Argentyna 3
GRUPA J KONIEC
Algieria 3
Austria 3
GRUPA K KONIEC
Kolumbia 0
Portugalia 0
GRUPA K KONIEC
DR Konga 3
Uzbekistan 1
GRUPA L KONIEC
Panama 0
Anglia 2
GRUPA L KONIEC
Chorwacja 2
Ghana 1
GRUPA G KONIEC
Nowa Zelandia 1
Belgia 5
GRUPA G KONIEC
Egipt 1
Iran 1
GRUPA H KONIEC
Urugwaj 0
Hiszpania 1
GRUPA H KONIEC
Republika Zielonego Przylądka 0
Arabia Saudyjska 0
GRUPA I KONIEC
Norwegia 1
Francja 4
GRUPA I KONIEC
Senegal 5
Irak 0
GRUPA D KONIEC
Turcja 3
USA 2
GRUPA D KONIEC
Paragwaj 0
Australia 0
GRUPA F KONIEC
Tunezja 1
Holandia 3
GRUPA F KONIEC
Japonia 1
Szwecja 1

BioNTech i Pfizer mają szczepionkę na koronawirusa

Wstępne wyniki badania koncernów BioNTech i Pfizer dają nadzieje na szczepionkę, która ma dawać ponad 90-procentową ochronę przed Covid-19.
Czas czytania: 4 min
Fot. fernando zhiminaicela / Pixabay

DEUTSCHE WELLE

Wstępne wyniki badań koncernów BioNTech i Pfizer dają nadzieję na rychłe dopuszczenie na rynek szczepionki, która ma dawać ponad 90-procentową ochronę przed Covid-19.

Skuteczna szczepionka na koronawirusa w Europie i USA jest w zasięgu ręki. Firma BioNTech z Moguncji i amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer w poniedziałek (9.11.2020) opublikowały obiecujące wyniki badań, kluczowe dla dopuszczenia szczepionki na rynek.

Ich szczepionka dawać ma ponad 90-procentową ochronę przed Covid-19. Nie stwierdzono przy tym żadnych działań ubocznych.

BioNTech i Pfizer chcą w przyszłym tygodniu wystąpić o zgodę Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn (CDU) powiedział, że wychodzi z założenia, iż równoległy wniosek o zatwierdzenie spłynie także do Europejskiej Agencji Leków EMA.

„Promień nadziei”

W przypadku dopuszczenia szczepionki na rynek Clemens Wendtner z Monachium z kliniki Schwabing ma nadzieję na szybkie rozpoczęcie szczepień: „Jeśli nastąpi ten krok, do końca 2020 roku ruszy fala szczepień ”.

Przedstawione przez BioNTech wyniki to „promień nadziei na ponurym horyzoncie” – zaznaczył wirusolog Florian Krammer z Icahn School of Medicine w Nowym Jorku, podkreślając, że dla niego to „najlepsza wiadomość” od początku pandemii.

BioNTech pracował nad szczepionką BNT162b2 w ramach projektu „Lightspeed” od połowy stycznia br. Badanie kluczowe dla dopuszczenia jej na rynek, czyli faza III rozpoczęła się pod koniec lipca w różnych krajach.

Do dziś ponad 43 500 osób otrzymało przynajmniej jedną porcję z dwóch szczepionek, które są podawane w odstępie trzech tygodni. Odporności przed zakażeniem pacjent nabywa w tydzień po drugim szczepieniu – podaje producent.

Brak ważnych danych

W badaniu wystąpiło jak dotąd łącznie 94 przypadków potwierdzonego zachorowania. Jak podają BioNTech i Pfizer, ostatecznej oceny dokona się przy 164 potwierdzonych przypadkach choroby. Dodatkowo zostanie sprawdzone, w jakim stopniu szczepienie nie tylko chroni przed Covid-19, ale także przed ciężkimi przebiegami tej choroby. Zarówno efekt ochronny, jak i wszelkie skutki uboczne obserwowane będą przez dwa lata.

Epidemiolog Gerd Fätkenheuer z Kliniki Uniwersyteckiej w Kolonii podkreśla, że to „wspaniałe i obiecujące informacje”. "Myślę, że będzie to miało decydujący wpływ na naszą walkę z pandemią i mam nadzieję, że duże ilości szczepionki będą szybko dostępne."

Jednak eksperci wskazali również na fakt, że informacje o szczepionce pochodzą jak dotąd tylko z komunikatu prasowego, a nie z publikacji naukowej. Brak jest np. informacji o efekcie ochronnym w określonych grupach wiekowych czy o tym, jak długo utrzymuje się ten efekt.

Nowy mechanizm działania

Preparat BioNTech to tak zwana szczepionka RNA, oparta na zupełnie nowym mechanizmie. Celem szczepienia jest stymulowanie organizmu do tworzenia przeciwciał przeciwko białku wirusa w celu przechwycenia patogenów, zanim dostaną się do komórek i zaczną się tam namnażać.

Jedną z zalet szczepionek RNA jest to, że mają znacznie szybsze działanie niż konwencjonalne szczepionki.

BioNTech i Pfizer spodziewają się, że w tym roku na świecie zostanie udostępnionych do 50 mln dawek, a w nadchodzącym roku do 1,3 mld.

Komisja Europejska prowadzi od jakiegoś czasu negocjacje z BioNTech / Pfizerem w sprawie umowy ramowej na dostawę szczepionki do wszystkich krajów UE.

Entuzjazm na giełdach

Kraje takie jak Rosja, Chiny, a ostatnio Bahrajn dopuściły już na swoje rynki szczepionki i szczepią części populacji. Jak dotąd nie ma jednak pewności, jak skuteczna jest ich ochrona i jakie mogą wywoływać skutki uboczne.

Publikacja wyników badań odbiła się także na giełdach: w poniedziałek Dax przekroczył 13 tys. punktów, wzrastając o 4,6 procent do 13051,63 pkt.

Główny indeks strefy euro EuroStoxx 50 zyskał 4,9 procent dochodząc do 3362,09. W Stanach Zjednoczonych przed notowaniem akcje amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Pfizer początkowo wzrosły o około 9 procent, a akcje BioNTech o około 16 procent.

Prezydent Donald Trump zareagował także entuzjastycznie. "Takie świetne wieści! ”, napisał na Twitterze.

 

REDAKCJA POLECA

 

Opracowanie: Darek Frach

Link skopiowany

Powiązane

Najczęściej czytane

  1. 1

    Spór o donacje dla Ukrainy. Kosiniak-Kamysz: „Otoczenie Karola Nawrockiego kłamie”

  2. 2

    Mundial na telefon. Jak Donald Trump został głównym sędzią VAR

  3. 3

    Mundial 2026 – terminarz, wyniki, grupy i tabele

  4. 4

    Drzemka może być korzystna dla zdrowia, może też sprzyjać otyłości i zaburzeniom metabolizmu

  5. 5

    Adam Mazguła: Pani Pawłowicz, jest Pani taką samą bezstronną sędziną jak Kaczyński demokratą