Wrzucasz na Facebooka zdjęcia z siłowni? Według najnowszych badań jesteś mega-narcyzem
Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Brunel Univetsity w Londynie wykazały, że osoby które opisują własne dokonania na siłowni, dokumentują dietę i zamieszczają w mediach społecznościowych swoje zdjęcia z treningu są wyjątkowymi narcyzami.

Psychologowie prowadzący badania, zebrali dane 555 użytkowników Facebooka, aby zbadać cechy osobowości i motywy, jakie kierowały badanych do wyboru informacji wpisywanych w aktualizację statusu.
Każdy z uczestników badania, został poproszony o wypełnienie ankiety, na podstawie której mierzona została samoocena badanego i narcystyczne ego , oraz tzw. „Wielka piątka”, czyli ekstrawertyzm, neurotyczność, otwartość, ugodowość i sumienność.
Badania wykazały, że większość osób zakwalifikowanych do grupy zapatrzonych w siebie narcyzów, najczęściej wpisywała w swój status opisy codziennej diety i rutynowego treningu.
Naukowcy zaobserwowali również, że aktualizowane o takie informacje statusy badanych, otrzymywały wiele sympatii i uwagi od znajomych i obserwujących.
Według typowych narcyzów przechwalanie się opłaca i pomaga w otrzymywaniu większej ilości tzw. „lajków” i pozytywnych komentarzy. Nie oznacza to jednak, że wszystkie one są szczere i że wszyscy z lajkujacych faktycznie nas lubią.
Opracowanie: Anna Frach
Najczęściej czytane
-
1
Wszędzie, byle nie w łóżku. Dlaczego coraz więcej par ucieka z sypialni?
-
2
Sny, które przychodzą przed śmiercią. Lekarze mówią, że nie są przypadkowe
-
3
Adam Mazguła: nielegalny dyktator
-
4
Nowe taśmy Romanowskiego. Gmail, Signal i „Powrót Jedi”
-
5
Ile godzin snu służy zdrowiu? Naukowcy sprawdzili dane 500 tys. osób