Szukaj w serwisie

×
12 lipca 2024

Sejm uchylił immunitet i wyraził zgodę na zatrzymanie i areszt Marcina Romanowskiego

Sejm zagłosował w piątek za uchyleniem immunitetu posła Marcina Romanowskiego. Parlamentarzyści wyrazili również zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie, co jest związane z prowadzonym przez Prokuraturę Krajową śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości.

Fot. screen shot / youtube

Zarzuty Prokuratury

Prokuratura Krajowa planuje postawić Romanowskiemu 11 zarzutów, związanych z nadużyciami finansowymi w Funduszu Sprawiedliwości. Zarzuty obejmują udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz naruszenia procedur, które miały prowadzić do defraudacji ponad 112 mln złotych.

Romanowski bronił się, twierdząc, że jego działania były zgodne z polityką resortu sprawiedliwości, a wnioski prokuratury mają podłoże polityczne. Podkreślał, że środki z Funduszu Sprawiedliwości nie zostały zdefraudowane, a inwestycje, jak np. budynek Profeto, miały realną wartość.

Śledztwo dotyczące Funduszu Sprawiedliwości

W śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości zarzuty postawiono 11 osobom, z których trzy trafiły do aresztu. Podejrzani to m.in. byli i obecni urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości, którzy mieli zarządzać funduszem.

Poza Romanowskim, prokuratura skierowała do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu innemu posłowi PiS, Michałowi Wosiowi, na co Sejm zgodził się już pod koniec czerwca. Śledztwo prokuratury obejmuje szeroki zakres nadużyć, w tym przekroczenie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków przez urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości, działających na szkodę Skarbu Państwa.

Marcin Romanowski pełnił funkcję wiceministra sprawiedliwości w latach 2019-2023, a od 2018 roku był pełnomocnikiem Zbigniewa Ziobry do spraw Funduszu Sprawiedliwości. Wniosek o uchylenie jego immunitetu został złożony do Sejmu 19 czerwca, a 3 lipca poparła go sejmowa komisja spraw regulaminowych, spraw poselskich i immunitetowych.



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: