Szukaj w serwisie

×
14 sierpnia 2017

Piękne mistrzostwa świata dla Polaków w Londynie. Wysokie miejsca w klasyfikacji medalowej i punktowej

To były wyjątkowe mistrzostwa świata dla polskich lekkoatletów. Osiem medali - dwa złote, dwa srebrne i cztery brązowe - dało nam ósme miejsce w tabeli końcowej. Tym samym Polska reprezentacj stała się trzecią europejską siłą, po Francji i Wielkiej Brytanii.

Podczas 16. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce, które odbyły się od 4 do 13 sierpnia w Londynie, reprezentacja Polski zdobyła osiem medali i 86 punktów. Były to dla Polski najlepsze mistrzostwa świata w historii. Przed nami znalazły się jeszcze Stany Zjednoczone - 30 medali (10-11-9), Kenia - 11 (5-2-4), RPA - 6 (3-1-2), Chiny i Etiopia.

Dominację potwierdzili w rzucie młotem Anita Włodarczyk i Paweł Fajdek. Oboje zdobyli trzecie złote medale mistrzostw świata w karierze.

Największą niespodziankę sprawiły 400-metrówki w sztafecie. Małgorzata Hołub, Iga Baumgart, Aleksandra Gaworska oraz Justyna Święty wybiegały brązowy krążek. Brąz z Londynu to pierwszy medal dla Polski w sztafecie pań 4 x 400 metrów w historii rozgrywanych od 1983 roku mistrzostw świata.

Skoczkini wzwyż Kamila Lićwinko skoczyła w Londynie 1.99 i po pełnym dramaturgii konkursie wywalczyła trzecie miejsce i brązowy medal.

Brązowy krążek zdobyła też młociarka Malwina Kopron, przed laty medalistka mistrzostw świata U18. Dla Kopron to pierwszy tak wielki sukces na arenie międzynarodowej.

Srebrne medale w piątym dniu lekkoatletycznych mistrzostw świata wywalczyli Adam Kszczot w biegu na 800 metrów oraz Piotr Lisek w skoku o tyczce.

- Jestem przeszczęśliwy. Ponownie jestem wicemistrzem świata! Trochę kręciłem głową bo tak niewiele zabrakło do mistrzostwa świata. – mówił po finale Adam Kszczot.

- Czułem bardzo dużą presję i stres, ale to już od jakiegoś czasu na mnie dobrze działa. Byłem w szoku, że jestem taki mocny, naprawdę świetnie się czułem. Myślę, że poziom był bardzo wysoki, mimo iż warunki nie były idealne – było nam za zimno. Cieszę się, że jestem w gronie tych, którzy stanął na podium. Trochę nas zaszokował Chińczyk, ale takie są mistrzostwa świata. – komentował konkurs Piotr Lisek.

Wojciech Nowicki – po brązach w Pekinie, Amsterdamie oraz Rio de Janeiro – czwarty raz w karierze stanął na najniższym stopniu podium wielkiej imprezy międzynarodowej.

- Trzecie miejsce, jak widać, mnie lubi. Zresztą też się z tego cieszę bo jest jakaś powtarzalność. Szkoda, że to nie był mój dzień. Strasznie dzisiaj brzydko kręciłem. Ale trzecie miejsce też jest dobre, kolejny medal dla Polski. Chyba faktycznie lubię brąz. – mówił Wojciech Nowicki.

Polscy medaliści mistrzostw świata w Londynie:

Złoto: Anita Włodarczyk (rzut młotem), Paweł Fajdek (rzut młotem).
Srebro: Adam Kszczot (bieg na 800 metrów), Piotr Lisek (skok o tyczce).
Brąz: Wojciech Nowicki (rzut młotem), Kamila Lićwinko (skok wzwyż), Malwina Kopron (rzut młotem), Kobieca sztafeta 4x400 metrów.