Na zasiłkach w Niemczech: Polacy w czołówce państw UE
Ponad jedną trzecią osób pobierających w Niemczech zasiłek socjalny stanowią obcokrajowcy. Polacy na drugim miejscu wśród państw UE.
W grudniu ubiegłego roku zapomogę w Niemczech pobierało 5,93 mln osób. Ponad jedną trzecią z nich (2,03 mln) stanowili obcokrajowcy – podaje tabloid „Bild”, powołując się na dane Federalnej Agencji Pracy. Największą grupą cudzoziemców (ok. 959 tys.) pobierających zasiłek socjalny byli uchodźcy spoza Europy. Wśród nich najwięcej Syryjczyków (ok. 588 tys.).
Na drugim miejscu w statystyce plasują się Turcy (259.447). Inną liczną grupą są obywatele krajów Europy Środkowo-Wschodniej, przede wszystkim Bułgarzy (84.334), Polacy (80.517) i Rumunii (65.902). Łącznie 438.850 obywateli krajów UE pobiera zapomogę w Niemczech.
Zasiłek socjalny (tzw. Hartz IV) otrzymują w Niemczech osoby bez pracy po 12 miesiącach bezrobocia lub – w formie wyrównania – osoby pracujące o bardzo niskich dochodach. Wysokość zasiłku dla dorosłej samotnej osoby wynosi 416 euro.
REDAKCJA POLECA
Opracowanie: Darek Frach
Najczęściej czytane
-
1
Ks. Stanisław Walczak do Kaczyńskiego: No cóż, już tatuś nas ostrzegał… A za mało lał cię po gołym tyłku!
-
2
Zemsta byłych funkcjonariuszy SB. Chcą opublikować listę homoseksualistów z PiS
-
3
Ks. Stanisław Walczak: J. Kaczyński i abp. Jędraszewski cierpią na kompleks nicości
-
4
„Mąż Kaczyńskiego” – Oficer WSI w liście do Zbigniewa Stonogi
-
5
Adam Mazguła: Panie Jaki, pańska wiarygodność popada właśnie w ruinę
