Szukaj w serwisie

×
20 marca 2017

Boli Cię kręgosłup? Sprawdź jak sobie pomóc

Kręgosłup jest najistotniejszą częścią naszego układu kostnego. Jego sztywność pozwala na utrzymanie postawy stojącej, równocześnie jego elastyczność pozwala na zmiany pozycji przyjmowanej przez ciało. Kręgosłup umożliwia kończynom górnym spełnianie roli doskonałych narzędzi do wykonywania bardzo złożonych czynności. Przez całe życie wpływamy na stan naszego kręgosłupa.

Przyczyna chorób kręgosłupa to siedzący tryb życia, niewłaściwa postawa podczas pracy i oglądania telewizji, nadmierne obciążanie, brak codziennej troski o o jego stan. Choroby i deformacje dotyczą w równym stopniu dzieci jak dorosłych.

Najczęstszą chorobą kręgosłupa jest skolioza, powszechnie określana jako skrzywienie boczne. Skolioza dotyczy osób w każdym wieku, a zagrożenie szczególnie nasila się w okresach wzmożonego wzrostu (1-3, 5-8, 10-12 rok życia). Nie leczona doprowadza do zniekształceń klatki piersiowej, ucisków narządów wewnętrznych (głównie płuc i serca), prowadząc do upośledzenia wydolności krążenia i oddychania.

Niewielkie skoliozy, do 10%, można leczyć poprzez ćwiczenia korekcyjne, prowadzone np. w szkołach, jako tzw gimnastyka korekcyjna. Jednakże są one skuteczne jedynie w przypadku dzieci, u których wada dopiero się ujawnia.

Natomiast u osób starszych, dorosłych, jeśli skrzywienie dochodzi do 20-40%, lekarz ortopeda zleca noszenie specjalnych gorsetów, pasów lędźwiowych, pasów lędźwiowo- krzyżowych, sznurówek czy korektorów postawy.

Kolejne schorzenie kręgosłupa to kifoza - jest to łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę grzbietową. W odcinku piersiowym i krzyżowym występuje kifoza fizjologiczna. Przebyte choroby, takie jak gruźlica, krzywica, złamania czy nowotwory mogą prowadzić do formy patologicznej. W początkowym stanie leczyć ją można poprzez gimnastykę korekcyjną, fizykoterapię, gorsety ortopedyczne. Czasem niezbędny jest zabieg operacyjny.

Kifoza w postaci patologicznej powoduje zmiany na znacznym obszarze kręgów, które zazwyczaj są efektem dystrofii wzrostowej chrzęstnych płytek pokrywających kręgi. Takie zmiany (występujące około 16-24 roku życia) prowadzą do choroby Scheuermanna, czyli tzw. bolesnej kifozy młodzieńczej. Jej pozostałością są zmiany zwyrodnieniowe kręgów środkowego odcinka piersiowego (guzki Schmorla). Podstawowym objawem jest ból paraliżujący wszelkie ruchy.

Lordoza jest zniekształceniem w postaci łukowatego wygięcia kręgosłupa w stronę brzuszną. U człowieka występuje lordoza fizjologiczna w odcinku szyjnym i lędźwiowym. W niektórych schorzeniach, np. w porażeniach mięśni, zniekształceniach kręgów, zwichnięciach stawu biodrowego dochodzi do nadmiernego wygięcia kręgosłupa ku przodowi, zwanego lordozą patologiczną. Może ona powodować znaczne dolegliwości bólowe, a zwyrodnieniowe narośla w odcinku szyjnym, oprócz bólu wyraźnie ograniczają ruchy kręgosłupa we wszystkich płaszczyznach. W leczeniu lordozy stosuje się gorsety usztywniające, czasem niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Z kręgosłupem związana jest także choroba zwyrodnieniowa (podlegająca leczeniu objawowemu: ćwiczeniom usprawniającym, zabiegom fizykoterapeutycznym) czy zesztywniające zapalenie stawów, do czego przyczyniamy się prowadzonym trybem życia.

Na ratunek kręgosłupowi

Przede wszystkim profilaktyka, czyli codzienna dbałość o właściwą postawę podczas pracy i wypoczynku, prowadzenie aktywnego trybu życia, nawyk prostowania się, równomierne obciążanie pleców itp.

Jeśli nasz kręgosłup wymaga pomocy, zawsze zwracajmy się do fachowców-ortopedów i rehabilitantów, a potem postępujmy ściśle według ich zaleceń.

Przy problemach z kręgosłupem, możemy również skorzystać z pomocy wielu pasów i stablizatorów, dostępnych w sklepach ortopedycznych a które wspomogą nas w  rehabilitacji i ulżą w cierpieniu.

Niewłaściwa pozycja podczas wykonywania siedzącej pracy, mała aktywność ruchowa na co dzień, złe nawyki podczas leżenia, spania - to główne powody powstających zmian zwyrodnieniowych odcinka szyjnego kręgosłupa (u osób starszych), a problemów z ograniczeniem ruchomości nawet u osób bardzo młodych.Bólowi towarzyszą:

 • zawroty głowy a nawet omdlenia
 • szum w uszach
 • bóle barków,
 • drętwienie rąk.

Poduszki ortopedyczne wspomogą nas w działaniach profilaktycznych i rehabilitacyjnych.
Przeciwdziałają one powstawaniu zmian chorobowych, skutecznie redukują ból, przynoszą ulgę i uczucie relaksu. Wykonane z materiałów antyalergicznych, przyjaznych dla środowiska.

Korektor postawy jest szczególnie zalecany do korygowania wad postawy i błędów odcinka piersiowego kręgosłupa zarówno u dzieci jak i dorosłych. Nie powoduje ucisku w miejscach przylegania.

Zalety:

 • Wygodne użytkowanie dzięki mocowaniu taśm z przodu, pozwala na samodzielne założenie w sposób prawidłowy
 • Naramienniki podszyte miękką pianką nie powodują dyskomfortu
 • Zastosowanie innowacyjnej technologii Multiceramic zapewnia optymalną temperaturę, poprawia ukrwienie, łagodząc ból i przyspieszając gojenie
 • Technologia "žFar Infrared Rays" zwiększa wydalanie wilgoci na zewnątrz tkaniny
 • Pas szczególnie zalecany osobom ze skłonnością do alergii, uczuleń, nadwrażliwością skórą… (użyta tkanina posiada funkcję antybakteryjną).

Popularne "garbienie się" zmniejsza wydolność wysiłkową i powoduje przeciążenie serca, natomiast "Pajączek" poprawia ruchomość klatki piersiowej i wymianę gazową w płucach. Pajączka zakładamy na plecy w taki sposób, aby szelki były lekko napięte a przy garbieniu wyzwalał się sygnał dźwiękowy. Zaleca się noszenie sygnalizatora postawy dwa - trzy razy dziennie po ok. 10-15 minut - podczas oglądania TV, pracy na komputerze lub odrabiania lekcji.

Pajączek przeciwdziała przybieraniu niewłaściwej postawy, ponieważ sygnał przypomina o korekcji i ostrzega przed tzw. "garbieniem się".

Zalety:

Istota wynalazku polega na czynnym wzmacnianiu mięśni i wyrabianiu nawyku prawidłowej postawy w staniu, chodzie i siedzeniu. Dzięki temu osoba, która go nosi przestaje się garbić. Zaleca się noszenie Pajączka szczególnie dzieciom i młodzieży w okresie wzrostu i kształtowania się postawy ciała.

UWAGA: Pajączka nie zaleca się dzieciom z rozpoznaną skoliozą a wszelkie wątpliwości winny być konsultowane z lekarzem.

Poleca się go osobom dorosłym posiadającym zaokrąglone plecy i złą postawę.
Przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży z wadą postawy w postaci zaokrąglonych pleców,
odstających łopatek, płaskiej klatki piersiowej.

Pajączek Ramienno-Brzuszny przeznaczony jest zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych - dla całej rodziny. Każdy znajdzie wśród jego funkcji zastosowanie istotne dla siebie. Używanie tego Pajączka  nie wymaga żadnych wyrzeczeń, ciężkiego wysiłku, skomplikowanych ćwiczeń. Wystarczy, że będzie zakładany 2 - 3 razy dziennie na kilkanaście minut w czasie codziennych zajęć - szczególnie oglądania TV, pracy przy komputerze, pisania itp. Lekkie zgarbienie, "puszczenie" brzucha, czy skrzywienie jednego z barków lub łopatek wywołuje sygnał dźwiękowy. Sygnał ostrzega ciało do zaangażowania potrzebnych mięśni, aby skorygować sylwetkę - prosto siedzieć, albo prosto stać. Pajączek  "uczy" nawyku prostej postawy w naturalny sposób poprzez wzmacnianie mięśni, które odpowiadają za prawidłową postawę.

Zalety:

Przeciwdziała i zwalcza "garbienie się", a ponadto przynosi 2 nowe właściwości - korekcję wystającego brzucha oraz asymetrię barków i łopatek

UWAGA: Pajączka nie zaleca się dzieciom z rozpoznaną skoliozą a wszelkie wątpliwości winny być konsultowane z lekarzem.

Pas na kręgosłup wykonany z neoprenu zatrzymuje ciepło hamując powstawanie nowej tkanki tłuszczowej oraz redukuje już istniejącą.
Dodatkowo stabilizuje odcinek lędźwiowy kręgosłupa i chroni narządy wewnętrzne przed urazami. Najlepsze efekty osiąga się nosząc pas w ciągu dnia lub podczas ćwiczeń. Pas zakładamy bezpośrednio na ciało.

Pas lędźwiowy zapewnia regulowaną kompresję, wzmocnienie i stabilizację lędźwiowego odcinka kręgosłupa bez skrępowania ruchów. Zalecany zarówno do celów leczniczych, jak i profilaktycznych. Idealny w medycynie sportowej. Wykonany z elastycznego nylonu podszytego pianką.

UWAGA: Nie należy stosować stabilizatora, jeśli używano maści lub żeli rozgrzewających.

Elastyczny pas lędźwiowy na kręgosłup ze wzmocnieniami - sznurówka półgorsetowa wg Hohmanna. Pas lędźwiowy ortopedyczny jest przeznaczony dla osób z dolegliwościami w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Pas lędźwiowy z 6 wzmocnieniami służy do wzmocnienia odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa oraz mięśni dolnej części pleców. Wszyte wzmocnienia, a także boczne dociągacze zapewniają dodatkowe usztywnienie. Elastyczny, "oddychający" materiał pozwala zachować naturalną ciepłotę ciała i poprawia ukrwienie. Doskonale stabilizuje, wzmacnia kręgosłup oraz zapobiega bólom kręgosłupa.

Wskazania: zespoły bólowe kręgosłupa o rożnej etiologii (dyskopatie, spondyloartozy, nisko zlokalizowane skoliozy u osób dorosłych), zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, wzmożone napięcie mięśniowe przy dyskopatii lędźwiowej, stabilizacja kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, dyskopatii, kręgozmyku lędźwiowym, niestabilności kręgosłupa lędźwiowego, zwyrodnieniach kręgów, a także po operacjach

Przeciwskazania: w przypadku otwartych ran, otarć naskórka, egzem skórnych, żylakowatości, kiedy zastosowano maści lub żele rozgrzewające

Pas lędźwiowo-brzuszny z 4 wzmocnieniami, służy do wzmocnienia lędźwiowo-krzyżowego oraz krzyżowo-biodrowego odcinka kręgosłupa oraz mięśni dolnej części pleców. Posiada wyjmowane wzmocnienia, a także boczne dociągacze, które zapewniają dodatkowe usztywnienie.

Pas zalecany jest przy bólach oraz różnorodnych schorzeniach kręgosłupa, dyskopatii odcinka lędźwiowego; chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa; zespołach korzeniowych (rwie kulszowej).

Pas lędźwiowy na kręgosłup "Przemysłowy" wzmacnia odcinek lędźwiowy kręgosłupa oraz stabilizuje mięśnie.

Służy do wzmocnienia lędźwiowo-krzyżowego oraz krzyżowo-biodrowego odcinka kręgosłupa oraz mięśni dolnej części pleców. Posiada wyjmowane wzmocnienia, a także boczne dociągacze, które zapewniają dodatkowe usztywnienie.

Zalety:

 • Zapewnia wzmocnienie i regulowaną kompresję odcinkowi lędźwiowemu kręgosłupa
 • Posiada 4 elastyczne wzmocnienia, jest bardzo komfortowy.
 • Zalecany jest dla osób które przenoszą ciężkie przedmioty oraz dla kierowców spędzających długi czas w samochodzie.
 • Pas chroni przed urazami kręgosłupa związanymi z nieprawidłowym podnoszeniem ciężkich przedmiotów.
 • Zmniejsza również ból pleców związany z długotrwałą jazdą samochodem. Dołączone szelki zapobiegają zsuwaniu się pasa.

UWAGA: Nie należy stosować stabilizatora, jeśli używano maści lub żeli rozgrzewających

Pas lędźwiowy na kręgosłup "Wysoki", używany do wzmocnienia odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz mięśni w dolnej części pleców. Wytworzony jest z lekkiego, elastycznego, "oddychającego" materiału z wbudowanymi wzmocnieniami oraz dociągaczami na rzepy.

W celu dodatkowego usztywnienia pleców posiada metalowe wzmocnienia. Pomaga utrzymać naturalną ciepłotę ciała oraz poprawia krążenie krwi co skutkuje zmniejszaniem się bólu, obrzęków oraz zdrętwień, a ponadto umożliwia szybsze leczenie urazów.

Zapięcie na rzepy umożliwia regulację w szerokim zakresie. Dodatkowe dociągacze umożliwiają dopasowanie odpowiedniej siły ucisku, a także zwiększają stabilność.

Pas zalecany jest przy różnorodnych zwyrodnieniach kręgosłupa - dyskopatii, kręgozmyku lędźwiowym, niestabilności kręgosłupa lędźwiowego, zwyrodnieniach kręgów, a także po operacjach

Elastyczny pas lędźwiowy na kręgosłup ze wzmocnieniami - sznurówka półgorsetowa wg Hohmanna. Pas lędźwiowy ortopedyczny jest przeznaczony dla osób z dolegliwościami w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Pas lędźwiowy z 4 wzmocnieniami służy do wzmocnienia odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa oraz mięśni dolnej części pleców. Wszyte wzmocnienia, a także boczne dociągacze zapewniają dodatkowe usztywnienie. Elastyczny, "oddychający" materiał pozwala zachować naturalną ciepłotę ciała i poprawia ukrwienie. Doskonale stabilizuje, wzmacnia kręgosłup oraz zapobiega bólom kręgosłupa.

Zalety:

 • posiada 4 elastyczne metalowe wzmocnienia w celu zwiększenia stabilności pleców
 • utrzymuje ciepłotę ciała oraz zapewnia ciepło grupom mięśni dolnej części pleców
 • zapięcie na rzepy umożliwia szeroki zakres regulacji
 • dodatkowe dociągacze umożliwiają dopasowanie odpowiedniej siły ucisku, a także zwiększają stabilność

Wskazania: zespoły bólowe kręgosłupa o rożnej etiologii (dyskopatie, spondyloartozy, nisko zlokalizowane skoliozy u osób dorosłych), zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, wzmożone napięcie mięśniowe przy dyskopatii lędźwiowej, stabilizacja kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, dyskopatii, kręgozmyku lędźwiowym, niestabilności kręgosłupa lędźwiowego, zwyrodnieniach kręgów a także po operacjach

Przeciwwskazania: w przypadku otwartych ran, otarć naskórka, egzem skórnych, żylakowatości, kiedy zastosowano maści lub żele rozgrzewające.

Prostotrzymacz - pas obojczykowy. Pas wskazany jest w rehabilitacji, ortopedii, reumatologii,neurologii i neurochirurgii.

Przeznaczenie - urazy obojczyka niewymagające interwencji ortopedycznej bądź chirurgicznej, zwiększona kifoza piersiowa, zespoły bólowe odcinka piersiowego kręgosłupa, korekcja postawy niewielkiego stopnia.

Przeciwskazania: świeże rany, egzemy skórne, alergie skórne, otarcia naskórka, wady postawy wymagające leczenia specjalistycznego, we wszystkich schorzeniach kręgosłupa odcinka lędźwiowego.Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: 
 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji jest dostępnych na stronie Wszystko o ciasteczkach.

Akceptuję