Szukaj w serwisie

×
16 września 2015

Przewodnik po Londyńskich lotniskach

Przestrzeń powietrzna nad stolicą Wielkiej Brytanii, zdecydowanie należy do jednych z najbardziej zatłoczonych na świecie. Co za tym idzie, nawet najmniejszy incydent lub pogorszenie pogody mogą na wiele godzin sparaliżować ruch w całej okolicy. Miasto i okoliczne hrabstwa obsługiwane są przez 5 dużych portów lotniczych: London City Airport, Gatwick, Heathrow, Luton oraz Stansted.

Jak dojechać z lotniska Heathrow do centrum Londynu

Lotnisko Heathrow to największe lotnisko w Wielkiej Brytanii. Obsługuje rocznie prawie 68 milionów pasażerów i pod względem liczby obsługiwanych pasażerów zajmuje trzecie miejsce na świecie, biorąc pod uwagę liczbę operacji lotniczych zajmuje trzecie miejsce w Europie zaraz za lotniskami w Paryżu i Frankfurcie.

Lotnisko Heathrow znajduje się około 24 kilometrów od centrum Londynu, i ma 5 terminali. Terminal 5 lotniska Heathrow, dedykowany dla wyłącznej obsługi pasażerów British Airways i Iberii, stanowi kompleks trzech budynków A, B, i C. Terminal 2 jest w obecnej chwili w trakcie budowy, która ma się zakończyć w 2014 roku, ma być przeznaczony dla linii lotniczych z sojuszu Star Alliance. Terminal 3 obsługuje gównie linie sojuszu Oneworld, stanowi także europejski hub linii Air Kanada, American Airlines i Virgin Atlantic. Terminal 3 przystosowywany jest dla obsługi pasażerów podróżujących z liniami Sky Team, natomiast terminal 1 ma zostać zamknięty i zburzony dla rozbudowy terminalu 2.


Jak dojechać z lotniska Heathrow do Londynu pociągiem

Najwygodniejszą formą dotarcia z lotniska Heathrow do centrum Londynu jest przejazd pociągiem Heathrow Express, który bezpośrednim połączeniem dociera w ciągu 15 minut do stacji Paddington. Podróż trwa zaledwie 15-21 minut, a stacje kolejowe znajdują się przy Terminalu 5 i Terminalu 1 i 3, koszt 20 funtów.


Jak dojechać z lotniska Heathrow do Londynu metrem

Innym wygodnym i często wybieranym rozwiązaniem przez pasażerów jest metro, linia Piccadily. Czas podróży jest nieco dłuższy, dotarcie do centralnego Londynu zajmuje około 40-50 minut.

Jak dojechać z lotniska Gatwick do centrum Londynu

Londyn Gatwick (GTW) to drugie najruchliwsze międzynarodowe lotnisko Londynu (po Heathrow). Położone jest 40 km na południe od centrum stolicy Wielkiej Brytanii. Z lotniska korzysta wiele linii czarterowych. Gatwick aż 10-krotnie było uznawane za najlepsze lotnisko w Wielkiej Brytanii (Travel Weekly Globe Awards).Lotnisko ma dwa terminale: północny i południowy. Bezpośrednio przy terminalu południowym leży stacja kolejowa. Jest ona także dostępna z drugiego północnego terminalu poprzez kolejkę.


Taksówki

Postoje taksówek znajdują się przed obydwoma terminalami lotniska. Jazda typową czarną londyńską taksówką do centrum Londynu kosztuje około 77 funtów. Polskiego kierowcę taxi można zamówić z polskiej korporacji Minicab w Londynie poprzez stronę internetową www.flyminicabs.co.uk. Koszt przejazdu do centrum to około 45 funtów. Koszt większości taksówek, nie tylko polskich, waha się w granicach od 45 do 55 funtów do centrum Londynu lub z centrum na lotnisko.


Jak dojechać z lotniska Londyn Gatwick do centrum pociągiem

Bezpośrednio przy terminalu południowym leży stacja kolejowa. Jest ona także dostępna z drugiego, północnego terminalu poprzez kolejkę. Ze stacji kolejowej do stacji Londyn Victoria Station jeździ Gatwick Express. Pociąg kursuje co 15 minut, a podróż trwa około 30 minut. Cena za przejazd dla osoby dorosłej wynosi 16,90 funtów w jedną stronę, 28,80 funtów w dwie strony. Więcej informacji nas stronie przewoźnika.

Dostępne są też połączenia do innych stacji kolejowych (np. Londyn King’s Cross, Londyn Bridge, Luton) innych firm. Więcej informacji na stronie internetowej lotniska.


Jak dojechać z lotniska Londyn Gatwick do centrum autobusem

Dziennie jest ponad 400 połączeń autokarowych, odchodzących z przystanków przy terminalach. Główny przystanek autokarowy znajduje się na parterze Terminalu Południowego. Połączenia główne mają swój przystanek również przy Terminalu Północnym. Do dyspozycji pasażerów są:

Autokary linii National Express nr 700 – odjeżdżają na lotnisko Heathrow, sprzed obu terminali, więcej informacji na stronie National Express,
Linia National Express Shuttle nr 025 kursuje do stacji London Victoria, (koszt przejazdu w jedną stronę 6,60 funtów, czas przejazdu – około 1-1,5 godziny), więcej na National Express,
The Gatwick Flyer oferuje połączenia do miejsc na wschód od Londynu, autokary odchodzą tylko sprzed Terminalu Południowego. Punkty informacji autokarowej i kasy są zlokalizowane w hali przylotów obydwu terminali. Więcej informacji na stronie Gatwick Flyer,
Easybus oferuje połączenia do centrum Londynu do West Brompton Underground Station. Kursy odbywają się co 15-20 minut, a podróż trwa 1h i 5 minut.

Jak dojechać z lotniska Stansted do centrum Londynu.

Lotnisko Londyn Stansted (IATA: STN) to lotnisko pasażerskie zlokalizowane w hrabstwie Essex – około 48 km na północny wschód od centrum Londynu. Jest najmłodszym lotniskiem w okolicach Londynu, obsługującym głównie ruch tanich linii lotniczych – to główna baza giganta Ryanair, który ze Stansted operuje na ponad 100 kierunkach.

W 2012 roku port obsłużył ponad 17,5 mln. pasażerów, co stawia go na 4 pozycji w Wielkiej Brytanii po za portami Heathrow, Gatwick i Manchester. Lotnisko Londyn Stansted jest również używane przez prywatne firmy takie jak Harrods Aviation, które mają własny terminal naprzeciwko głównego terminala i obsługują prywatne maszyny oraz delegacje rządowe. Jest to również jeden z głównych portów cargo w okolicach Londynu. Po latach rozwoju spowodowanych rozwojem tanich linii lotniczych, w ostatnim czasie intensywny rozwój tego lotniska został zahamowany poprzez spadek liczby obsłużonych pasażerów (w 2007 roku było to 24 mln. pasażerów!).

Port lotniczy składa się z jednego terminalu oraz trzech terminali satelitów. Na środkowym obsługiwany jest Air Berlin, Easy Jet, Ryanair. Na prawym tylko Ryanair, natomiast na lewym wszystkie pozostałe linie. Łączność pomiędzy głównym terminalem, a lewym oraz środkowym subterminalem zapewnia bezzałogowa kolejka, na prawy trzeba dojść pieszo.


Jak dojechać z lotniska Londyn Stansted do centrum pociągiem

Pomiędzy lotniskiem Stansted a centrum Londynu (Liverpool Street Station) kursują pociągi Stansted Express, częstotliwość kursowania to 15-30 min. w zależności od pory dnia, a cała podróż zajmuje 45 minut. Standardowo bilet kosztuje 16 GBP w jedną stronę lub 26 GBP w obu kierunkach, rezerwując przez stronę Ryanair razem z biletem na przelot można uzyskać sporą zniżkę. Stacja kolejowa znajduje się bezpośrednio przy terminalu.


Jak dojechać z lotniska Londyn Stansted do centrum autobusem

Z lotniska Stansted do Londynu kursują linie autobusowe Stansted Express, Terravision Express oraz Easy Bus do Stratford (55 minut), Golders Green (ok. 70 minut), Victoria Station (75 minut) lub Liverpool Street Station (55 minut) kosztujące czasem połowę ceny pociągu, niemniej jednak czas przejazdu jest trochę dłuższy.

 

 

Jak dojechać z lotniska Luton do centrum Londynu.


Lotnisko Londyn Luton (IATA: LTN) jest jednym z najbardziej znanych lotnisk w Wielkiej Brytanii utrzymującym połączenia do Polski. Jest jednym z 6 lotnisk położonych w pobliżu Londynu, w odległości ok. 50 km na północ od centrum miasta.

Jest czwartym lotniskiem pod względem wielkości po Heathrow, Gatwick i Stansted. W 2012 roku port obsłużył 9,6 mln. pasażerów, co uplasowało go na 5 miejscu pod względem ruchu lotniczego w Wielkiej Brytanii. Lotnisku Luton obsługuje głównie tzw. tanich przewoźników i loty czarterowe. Jest bazą dla linii Wizzair, Easy Jet, Monarch, Thomson Airways i Ryanair. Większość obsługiwanych tras koncentruje się na Europie, jednak dostępne są również połączenia do północnej Afryki i Azji. Lotnisko w Luton posiada jeden terminal oddany do użytku w 2005 roku (po renowacji), dostępna jest jedna droga startowa w kierunkach 8/26 oraz 60 stanowisk do obsługi samolotów.


Jak dojechać z lotniska Londyn Luton do centrum Londynu autobusem

Z lotniska Luton najwygodniej i najtaniej do centrum Londynu dostać się autobusem – dostępne jest kilka linii autobusowych takich jak National Express, Green Line, Terravision oraz Easy Bus. Bilet kosztuje w od 8-12 GBP w jedną stronę (w zależności od przewoźnika). Dobrze wcześniej dokonać rezerwacji przez Internet na stronie linii lotniczej lub bezpośrednio u przewoźnika – można trafić na promocyjne oferty. Czas przejazdu w zależności od pory dnia waha się od 60 do 90 minut. Wszystkie autobusy kończą trasę na London Victoria Station, po drodze zatrzymują się w Brent Cross, przy Finchley Road i Marble Arch. Wykorzystując połączenia National Express można bezpośrednio z Luton dotrzeć na lotnisko Heathrow, do Cambridge, Birmingham, lotnisko Stansted, Nottingham, Coventry czy Leicester.


Jak dojechać z lotniska Londyn Luton do centrum Londynu pociągiem

Połączenie kolejowe do Londynu zapewnia dworzec Luton Airport Parkaway, dokąd dojeżdżają bezpłatne autobusy spod terminala lotniska. Stąd dotrzemy do Londynu (King’s Cross / St. Pancras) i na północ do Leicester, Sheffield i Leeds. Pociąg do Londynu kosztuje od 10.90 GBP w jedną stronę. Przy King’s Cross mamy dostęp do rozległej sieci londyńskiego metra.
Jak dojechać z lotniska Londyn Luton do centrum Londynu samochodem

Dojazd samochodem na lotnisko Luton z centrum Londynu nie jest skomplikowany, ale może być czasochłonny ze względu na konieczność dojazdu ze wschodniej lub zachodniej części miasta autostradą M25, która jest obwodnicą Londynu, bardzo często zatłoczoną a w godzinach szczytu musimy się liczyć z możliwością utknięcia w wielokilometrowych korkach. Położenie lotniska przy autostradzie pozwala jednak dostać się bez problemów z okolic Londynu czy z północy Wielkiej Brytanii. Bardzo dobre oznakowanie nie pozwala na zgubienie drogi.Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: 
 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji jest dostępnych na stronie Wszystko o ciasteczkach.

Akceptuję