MUNDIAL 2026 Terminarz i wyniki Godziny meczów podawane według Twojej strefy czasowej.
GRUPA D KONIEC
Turcja 3
USA 2
GRUPA D KONIEC
Paragwaj 0
Australia 0
GRUPA I KONIEC
Norwegia 1
Francja 4
GRUPA I KONIEC
Senegal 5
Irak 0
GRUPA H KONIEC
Urugwaj 0
Hiszpania 1
GRUPA H KONIEC
Republika Zielonego Przylądka 0
Arabia Saudyjska 0
GRUPA G KONIEC
Nowa Zelandia 1
Belgia 5
GRUPA G KONIEC
Egipt 1
Iran 1
GRUPA L KONIEC
Panama 0
Anglia 2
GRUPA L KONIEC
Chorwacja 2
Ghana 1
GRUPA J
Jordania
Argentyna
GRUPA J
Algieria
Austria
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/8 finału
1/8 finału
1/8 finału
1/8 finału
1/8 finału
1/8 finału
1/8 finału
1/8 finału
Ćwierćfinał
Ćwierćfinał
Ćwierćfinał
Ćwierćfinał
Półfinał
Półfinał
Mecz o 3. miejsce
Finał
GRUPA F KONIEC
Tunezja 1
Holandia 3
GRUPA F KONIEC
Japonia 1
Szwecja 1
GRUPA E KONIEC
Ekwador 2
Niemcy 1
GRUPA E KONIEC
Curaçao 0
Wybrzeże Kości Słoniowej 2

Komisja Europejska: Tylko Polska i Węgry odmawiają przyjmowania uchodźców

Czas czytania: 3 min
Najlepiej funkcjonuje relokacja syryjskich uchodźców z Turcji, Jordanii i Libanu. Fot. Źródło: dw.de

Polska i Węgry jako jedyne państwa członkowskie Unii Europejskiej nadal odmawiają przyjmowania uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech – poinformowała w środę Komisja Europejska.

Decyzja o tzw. relokacji uchodźców zapadła we wrześniu 2015. Jej celem było przede wszystkim odciążenie krajów Europy Południowej – Grecji i Włoch, do których napłynęło najwięcej uchodźców i imigrantów.

Co prawda Komisja Europejska widzi postępującą poprawę w kwestii przeprowadzania kontrowersyjnej relokacji uchodźców, jednak do wyznaczonego przez Unię celu jest jeszcze bardzo daleko.

Z uzgodnionych 160 tys. osób do innych państw unijnych przemieszczonych zostało do tej pory 16 tys. 340 uchodźców, w tym 11 tys. 339 z Grecji i 5001 z Włoch. Przy czym w minionym miesiącu państwa unijne przyjęły z tych dwóch państwa tylko 2465 osób – co i tak stanowi największą jak do tej chwili grupa uchodźców.

Natomiast według ubiegłorocznych ustaleń relokacja uchodźców miała zostać zakończona we wrześniu br.

Niemcy również nie spieszą się z przyjmowanie uchodźców. Z przewidzianych 27 tys. 536 przyjęto dotychczas dopiero 3 tys. 511 – co stanowi około 13 procent przewidzianego kontyngentu.

Komisja Europejska z satysfakcją przyjęła deklarację Austrii, która również zglasza zamiar uczestniczenia w programie relokacji uchodźców. Początkowo bowiem, ze względu na wysoką liczbę przebywających już w tym kraju uchodźców, Austria wynegocjowała w Brukseli dla siebie specjalne warunki, które obowiązywały do połowy marca br.

Kanclerz Austrii Christian Kern próbował jeszcze przedłużyć wyłączenie swojego kraju z programu relokacji uchodźców, czemu jednak sprzeciwiła się Komisja Europejska. Austriacki szef resortu spraw wewnętrznych Wolfgang Sobotka zapowiedział w związku z tym na początku kwietnia, że Austria rozpoczyna przyjmowanie przewidzianych dla niej 1950 uchodźców.

Trochę lepiej wygląda sytuacja z przejmowaniem uchodźców syryjskich uchodźców z Turcji, Jordanii i Libanu. Z uzgodnionych 22,5 tys. osób na terenie Unii Europejskiej znalazło już schronienie 15 tys. 492 z nich.

Przy czym - jak zwraca uwagę Komisja Europejska - przyjmowania i tych uchodźców odmawiają Polska i Węgry.

 

(df) thefad.pl / dpa / Elżbieta Stasik / Redakcja polska 

 

POLECAMY:

Polskie społeczeństwo obawia się izolacji Polski

Postępująca dyskredytacja Tuska. „Kaczyński musi odzyskać poparcie”

 

 

Opracowanie: Darek Frach

Link skopiowany

Powiązane

Najczęściej czytane

  1. 1

    Ks. Stanisław Walczak do Kaczyńskiego: No cóż, już tatuś nas ostrzegał… A za mało lał cię po gołym tyłku!

  2. 2

    Mundial 2026 – terminarz, wyniki, grupy i tabele

  3. 3

    Trump: „Błagała mnie o zdjęcie”. Meloni odpowiada: „Ani ja, ani Włochy nigdy nie błagamy”

  4. 4

    Kto jest kim w rodzinie – stopnie pokrewieństwa

  5. 5

    Roman Giertych: List do premiera Morawieckiego z rezygnacją – „Drogi Panie Mateuszu”