Adam Mazguła
MON wydało publikację „Kronika Wojska Polskiego – Irak 2003-2008. Mimo obszernej publikacji i ujawnieniu wszystkich służących tam żołnierzy, nie wiem, z jakich przyczyn, ale nie znajdziecie tam ani mojego nazwiska, ani moich współpracowników.
Parlament Iraku na nadzwyczajnej sesji uchwalił w niedzielę rezolucję, wzywającą rząd do podjęcia działań zmierzających do zakończenia obecności w Iraku wszystkich zagranicznych żołnierzy.
"Rząd Iraku musi podjąć działania, by zakończyć obecność wszystkich zagranicznych żołnierzy na irackiej ziemi i zabronić im wykorzystywania irackiego lądu, przestrzeni powietrznej i wód w jakimkolwiek celu" - podkreślono w rezolucji. Rezolucje parlamentarne nie są wiążące dla rządu. Premier Adel Abdul Mahdi zarekomendował wcześniej parlamentowi, by poczynił pilne kroki, zmierzające do zakończenia obecności zagranicznych żołnierzy w Iraku. Źródło: Rzeczpospolita, media
Służyłem w Iraku w 2003/04 roku. Pełniłem tam funkcję szefa wsparcia rządu w prowincji Babilon. Odpowiadałem za odtworzenie warunków życia dla obywateli tej prowincji.
Razem z 11 koleżankami i kolegami mojej grupy budowaliśmy administrację, tworzyliśmy policję, straż pożarną, służbę zdrowia, szkolnictwo, sądownictwo i prokuraturę. Udało się powołać do życia organizację praw człowieka i organizację wolnych kobiet Iraku. Najtrudniejszym jednak zadaniem było zaspokojenie potrzeb mieszkańców w wodę, paliwo i prąd.
Codzienna służba pomiędzy Arabami, bez dnia wolnego, w ciągłym zagrożeniu życia i zdrowia. Ale wtedy byliśmy w akcji, nikt z nas się nie oszczędzał. Trzeba było działać.
Co dzisiaj zostało z tej pełnej poświęceń służby?
Wspomnienia, urazy psychiczne, wrażliwość na ludzką krzywdę, wrogość do ludzi szerzących nienawiść i przemoc…
Irak opanowało ISIS. Państwo Islamskie niszczyło wszystko, co pochodziło od sił koalicyjnych. Niszczono odremontowane szkoły i szpitale. Kwestionowano kompetencje ludzi, niszczono struktury powołanych organizacji.
Po ujawnieniu przez A. Macierewicza listy naszych agentów, wielu z moich irackich współpracowników musiało uciekać, inni stracili życie.
Doświadczenie zdobyte w Iraku przez moje koleżanki i kolegów nie zostało wykorzystane w kraju. Niektórzy wprawdzie wrócili tam na następne misje, ale większość już nie służy w wojsku.
MON wydało publikację „Kronika Wojska Polskiego – Irak 2003-2008. Mimo obszernej publikacji i ujawnieniu wszystkich służących tam żołnierzy, nie wiem, z jakich przyczyn, ale nie znajdziecie tam ani mojego nazwiska, ani moich współpracowników.
O tym, jak dawaliśmy sobie radę z wyzwaniami nakręcono film. Zachęcam do obejrzenia obszernych urywków z 12-odcinkowego "Babilon.pl." wyemitowanego na antenie programu drugiego TVP w 2004 r.
Adam Mazguła
Dystrybutorem książki jest Ateneum.
Książkę można kupić po złożeniu zamówienia TUTAJ >>> |