Od ponad trzech tygodni niepełnosprawni i ich opiekunowie protestują w Sejmie. Domagają się dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego. Dodatek ten miałby nie być wliczany do dochodu osoby niepełnosprawnej. Protestujący zaproponowali stopniowe wprowadzanie tej kwoty: 300 złotych od maja tego roku, 400 zł od stycznia 2019 roku i 500 złotych od czerwca 2019 roku. Rząd PiS nie akceptuje tej propozycji i jak na razie nie planują opuszczać budynku.
Biskup Pieronek o proteście w Sejmie: to manifestacja słabości przeciwko manifestacji siły. Więcej na @tvn24 https://t.co/NpVhB1XWLY
— Kropka Nad I (@KropkaNadI) May 15, 2018
- Wytrwajcie do końca - mówił w TVN 24 o proteście biskup Tadeusz Pieronek, były sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. - To jest rzecz, która się wam należy.
bp Pieronek do protestujących w Sejmie: trzymajcie się, wytrwajcie do końca, to jest rzecz, która wam się należy, wy macie prawo do pieniędzy, a ministrostwie nie mieli prawa i dlatego zwracają pieniądze
— Kropka Nad I (@KropkaNadI) May 15, 2018
- Ci najsłabsi nie mają innego wyjścia, muszą w ten sposób domagać się swego, bo, chociaż nie mogą pracować, to są w naszym społeczeństwie taką częścią wspólnoty, którą my, pracujący, powinniśmy się zająć - powiedział. Apelował do protestujących, by wytrwali do końca. - Nie tak jak tym, którym była pani premier mówiła: "to się im należy". Wam się należy to, czego żądacie - mówił w TVN 24.
W ocenie biskupa "Kościół, który domaga się tego, by rodzić dzieci, które mają wady genetyczne", powinien zaangażować się w tę sprawę i szukać możliwości instytucjonalnych, stałych, by te dzieci mogły otrzymać pomoc.
bp Pieronek: mówi się o nadwyżkach w budżecie i jeśli naprawdę są takie pieniądze, to potrzebujący powinni otrzymać pomoc
— Kropka Nad I (@KropkaNadI) May 15, 2018
Zwrócił również uwagę, że skoro rząd podaje informacje, że polska gospodarka ma się dobrze, to pieniądze z nadwyżki budżetowej powinny zostać przekazane tam, gdzie są najbardziej potrzebne, czyli do najsłabszych. – Albo ktoś kłamie, albo gromadzi pieniądze na kampanię wyborczą, na to, żeby wygrać następne wybory, a nie na to, żeby zaspokoić potrzeby społeczne - powiedział.
Jak to dobrze, że Kościół w Polsce ma jeszcze biskupa Pieronka
Jak to dobrze, że Kościół w Polsce ma jeszcze biskupa Pieronka. - skomentował wypowiedzi biskupa Pieronka ks. Wojciech Lemański, po czym dodał:
Już słyszę zgrzytanie zębami z bezsilności prezydium KEP (abp Jędraszewski, abp Gądecki i bp Miziński).
Już sobie wyobrażam blamaż abp. Hosera i zawstydzenie kard. Nycza.
No i te komentarze braci Karnowskich, Ziemców, księży Jurczuków, Isakowiczów-Zaleskich, Zielińskich, Kneblewskich, Kowalczyków, Bortkiewiczów, Wachowiaków i im podobnych.
A biskup Pieronek mówi prosto z mostu, bez owijania w bawełnę, bez ściemniania. Jutro o tamtych będziemy chcieli szybko zapomnieć. A bp Pieronek zapisał się jako głos sumienia Polaków w naszej najnowszej historii.
(df) thefad.pl / Źródło: Kropka nad i , Ks. Wojciech Lemański