Problem skóry naczyniowej jest bardzo złożony. Objawia się nie tylko rozszerzonymi naczyniami, ale także zaburzeniami krążenia oraz napadowym rumieniem. Co więcej, bardzo często nie stanowi wyłącznie defektu kosmetycznego. Zmiany skórne utrudniają też funkcjonowanie w życiu codziennym.
Typowym objawem skóry naczyniowej jest rumień, który pojawia się po spożyciu ostrych potraw, alkoholu, w wyniku opalania lub nagłych zmian temperatury. Osobom z takimi problemami nie sprzyja także stres. Skóra staje się czerwona, a z czasem rumień ulega powiększeniu i pojawiają się tzw. pajączki. Ponadto, cera tego typu jest podłożem dla rozwoju trądziku różowatego. W rezultacie, osoby ze skórą naczyniową często się krępują i brakuje im pewności siebie. Na szczęście istnieją sposoby na redukcję tych niedoskonałości – zabiegi z użyciem lasera.
Dlaczego mam naczynka?
Skłonność do występowania cery naczyniowej ma swoje podłoże na poziomie genów. W przypadku tego problemu skórnego naczynia krwionośne są słabe i pod wpływem ciśnienia krwi ulegają rozszerzeniu. Z taką przypadłością zazwyczaj borykają się kobiety. Jest to uwarunkowane działaniem estrogenów, czyli hormonów, które rozluźniają mięśnie naczyń krwionośnych, w wyniku czego skóra staje się zaczerwieniona i widoczne są na niej „pajączki”. Ponadto, przeważnie naczynka pojawiają się na policzkach i nosie, na dekolcie i szyi oraz w okolicach nóg. Zmian tych nie da się niestety całkowicie usunąć. Dlatego bardzo ważna jest szczególna dbałość o ten typ cery. Tylko w ten sposób można zapobiec pojawianiu się nowych niedoskonałości.
Laserowe zwalczanie rumienia i „pajączków”
Najczęściej do redukowania objawów skóry naczyniowej wykorzystuje się lasery IPL bądź te ze zjawiskiem fototermolizy. Same zabiegi w gabinecie polegają zaś na tym, że światło wytwarzane przy użyciu nowoczesnego urządzenia pochłaniane jest przez białko krwi – hemoglobinę – którą następnie podgrzewa. W wyniku tego zjawiska, naczynie zostaje zamknięte, a po pewnym czasie samoistnie wchłonięte.
Warto zaznaczyć, że aby osiągnąć pożądany efekt, należy takie zabiegi wykonywać w serii. Zazwyczaj jest to około 5 wizyt w gabinecie kosmetycznym. Co więcej, na rumień najlepiej zadziała światło IPL, natomiast na teleangiektazje (rozszerzone naczynka) mocniejsze lasery o długości fali 532nm, bromkowo-miedziowe lub barwnikowe. Jednakże, lasery o długości fali 532nm wywołują zazwyczaj bardziej bolesne odczucia i są mniej skuteczne.
Czego unikać przy cerze naczyniowej?
W przypadku skóry naczyniowej bardzo ważne jest to, aby unikać nagłych zmian temperatury. Dlatego warto zarówno zrezygnować z opalania oraz korzystania z sauny, jak i wystrzegać się długiego przebywania na mrozie. Trzeba również zwracać uwagę na codzienną dietę. Niewskazane jest spożywanie pikantnych dań i ostrych przypraw, gorących napojów oraz alkoholu. Co więcej, należy unikać palenia papierosów i ograniczyć stres do minimum.
Osoby borykające się z problemami cery naczyniowej powinny z rozwagę wybierać sporty, które uprawiają. Najlepiej całkowicie wyeliminować wszystkie aktywności zimowe. Warto też odstawić drażniące preparaty do pielęgnacji skóry, m.in. oparte na alkoholu, z kwasami AHA i BHA, gruboziarniste peelingi oraz kosmetyki, które zawierają w swoim składzie miętę pieprzową, mentol lub eukaliptus.
Najważniejsze zasady pielęgnacji domowej
Poza zabiegami w gabinecie kosmetycznym lub lekarskim, bardzo istotne jest też to, aby samodzielnie dbać o kondycję skóry. Zawsze należy stosować kremy z filtrem UV i preparaty przeznaczone dla cery naczyniowej. Dobroczynny wpływ na skórę z takimi problemami mają kosmetyki zawierające algi. Nie tylko łagodzą one podrażnienia, ale też nawilżają i „wyciszają” zmiany skórne. Ponadto, dobre efekty dają preparaty z innymi składnikami naturalnymi: wyciąg z miłorzębu japońskiego zmniejsza kruchość naczyń, kasztanowiec działa uszczelniająco, zaś arnika niweluje obrzęki, obkurcza naczynia i redukuje ich widoczność. Co ciekawe, warto spożywać duże ilości czarnej porzeczki, cytrusów, jabłek, pomidorów oraz zielonych warzyw. Produkty te zawierają witaminy C i K, dzięki czemu również wykazują dobroczynny wpływ na stan cery naczyniowej.
Kuracje laserowe niestety nie rozprawiają się z naczyniami raz na zawsze. Dlatego warto wykonywać serie zabiegów przypominających – mniej więcej co półtora roku. Najważniejsze jest natomiast to, aby przestrzegać zasad pielęgnacji domowej oraz unikać czynników wywołujących rumień i „pajączki”. Kiedy zaś poszerzą się nowe naczynia, należy reagować od razu. Zdecydowanie lepiej zamykają się świeże i niewielkie zmiany skórne, niż te, które pojawiły się kilka lat temu.
Patrycja Pietras-Garlej, kosmetolog Qclinique