Dzisiaj ostatnia część naszej relacji z Południowej Walii. Po odwiedzeniu kilku pięknych miast i wiosek, poznaniu historii zabytkowych kościołów, katedr czy zamków - czas opisać miejsca, chyba najważniejsze dla miłośników wędrówek i pięknych widoków.
Park Narodowy Pembrokeshire, na skraju którego znajdowała się nasza baza wypadowa, został utworzony w roku 1952, a jego celem jest ochrona zróżnicowanego wybrzeża morskiego ze skalistymi klifami, piaszczystymi plażami oraz bajecznymi zatokami wcinającymi się w ląd.
Park rozciąga się od miasteczka Cardigan na północy do zatoki Carmarthen na poludniowym wschodzie i obejmuje głównie tereny położone w niewielkiej odległości od morza oraz Wzgórza Preseli i estuarium Daugleddau. Do parku włączono także wyspy Ramsey, Skomer, Skokholm, Grassholm i Caldey. Chronione jest także dziedzictwo kulturowe, obejmujące ślady osadnictwa z V wieku p.n.e. oraz, jedyny zachowany w Walii młyn pływowy
Wybrzeże Pembrokeshire jest dzikie, wspaniałe i pięknie utrzymane. Każdy znajdzie tu cos dla siebie - są piękne plaże, około 200 ścieżek spacerowych i zapierające dech w piersiach widoki z urwistych klifów.
Camaes Head
Cameas Head, to cypel i rezerwat przyrody w północnej części Pembrokeshire.
Rozpościera się stąd widok na zatokę Cardigan Bay (na zachód i północ) oraz na wyspę Cardigan i ujście rzeki Teifi.
Ścieżka spacerowa do tego miejsca, prowadzi przez wioski i pastwiska oraz częściowo nad klifami - jej długość wynosi około 9km.
Dinas Head
Ścieżka Narodowego Parku Permrokeshire Coast, ciągnie się przez 4.5 km wokół cypla Dinas Head, oferując przepiękne widoki na zatokę Fishguard od strony południowo-zachodniej oraz na Newport Bay na północnym wschodzie.
Szata roślinna występująca na półwyspie, jest typowa dla smaganych wiatrem urwisk i klifów - skarlałe odmiany głogu, leszczyny i dębu, krzaki paproci i wszechobecnej jeżyny.
Na przyległych pastwiskach, pasą się stada owiec a do 1947 roku, rejony te zamieszkiwały dzikie kozy.
Mwnt Beach
W 2011 roku The Daily Mail, umieścił Mwnt Beach, na czołowym miejscu w rankingu "10 najpiękniejszych ukrytych, plaż w Europie".
Otoczona klifami Mwnt, była w 1155 roku miejscem nieudanej inwazji Flamandów, a ich klęska, w związku z ilością przelanej w bitwie krwi, była obchodzona w pierwszą niedzielę stycznia pod nazwą "Czerwona Niedziela".
Mówi się, że kości pokonanych najeźdźców widoczne są czasami pod pisakiem plaży.
Nieopodal plaży mieści się maleńki, uroczy kościółek Świętego Krzyża, który jest klasycznym przykładem, średniowiecznej, marynarskiej kaplicy.
Penbryn
Około 16 kilometrow na północ od Cardigan, mieści się jeszcze jedna piękna plaża, znana między innymi z tego, że kręcone na niej były zdjęcia do przygód Jamesa Bonda " Die Another Day" w 2002 roku.
Okoliczne wioski to z reguły gospodarstwa rolne i ośrodki kempingowe.
Ale niedaleko Penbryn zobaczyć można również kamienny monument z wczesnego okresu chrześcijańskiego ''Corbalengi Stone''
oraz XII wieczny kościół św. Michała.
Mamy nadzieję, że nasza relacja z pobytu w Walii, chociaż trochę Was zachęciła do odwiedzenia tego ciekawego pięknego regionu Wielkiej Brytanii. Nie zrażajcie się prognozami pogody - wygodne buty i mocna peleryna, pozwolą pokonać wszelkie niedogodności jakie może Wam zaserwować niezbyt łaskawa aura. Ale jak widać na załączonych zdjęciach, ich tematem przewodnim wcale nie był deszcz.
Poprzednie części naszego reportażu, znajdziecie klikając poniższe linki:
Podróżuj z TheFad - Południowa Walia cz.1
Podróżuj z TheFad - Południowa Walia cz.2
Anna Frach, TheFad