40 urzędników skarbówki, przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, będzie wyszukiwać oszustów podatkowych. Od 1 stycznia 2018 r. ma ruszyć w Ministerstwie Finansów wydzielona strefa specjalna, w której gromadzone będą wrażliwe dane o rachunkach bankowych przedsiębiorców i dokonywanych na nich operacjach finansowych.
Zadaniem kontrolerów będzie wyłapywanie podejrzanych transakcji, mogących mieć związek z oszustwami i wyłudzeniami podatkowymi. Podejrzane konta będą blokowane na żądanie szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), czyli wiceministra finansów. Ministerstwo Finansów szacuje, że rocznie może być blokowanych prawie 5 tys. rachunków bankowych przedsiębiorców.
Najnowsza, trzecia już wersja projektu ustway o przeciwdziałaniu wykorzystywania sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych, będzie kształtować systemu kontroli kont bankowych przez fiskusa.
Banki oraz SKOK-i będą przesyłać do izby rozliczeniowej oraz do szefa KAS za pomocą systemu teleinformatycznego (STIR) wszelkie informacje o rachunkach i przelewach między firmami oraz między firmami a konsumentami. Izba rozliczeniowa dokona "wstępnej" analizy uzyskanych danych i opracuje tzw. wskaźniki ryzyka wykorzystywania danego konta do oszustw skarbowych. Wskaźniki te prześle do MF.
Na podstawie danych STIR, kontrolerzy fiskusa przeprowadzać będą analizy ryzyka, i blokować będą "niebezpieczne" konta bankowe aby w ten sposób uniemożliwiać oszustwa podatkowe i wyprowadzanie za granicę pieniędzy wyłudzonych z budżetu państwa.
Projekt przewiduje, że na polecenie szefa KAS, banki i SKOK-i będą blokować rachunki na okres do 72 godzin (z możliwością przedłużenia do trzech miesięcy).
Nowe regulacje zwiększą ilość takich blokad z 300 obecnie do około 4,6 tys. rocznie.
Źródło: Puls Biznesu