Obniżono rating walutowy Polski. Złoty gwałtownie traci do euro, franka i dolara
W piątek agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu „BBB plus” z „A minus”. Perspektywa ratingu jest negatywna – poinformowała agencja.
You can read our latest Research Updates on #Poland, #Croatia, #Iceland, #Serbia, and #Belgium here on our website: https://t.co/o7M3vqJXDO
— Standard & Poor's (@standardpoors) styczeń 15, 2016W uzasadnieniu swojej decyzji agencja S&P napisała między innymi:
- Od wygrania wyborów w październiku 2015 r., nowy polski rząd zainicjował różne działania legislacyjne, które naszym zdaniem osłabiają niezależność i efektywność kluczowych instytucji, jak wynika z naszej oceny instytucjonalnej
- Dlatego też, obniżamy długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu „BBB +” z „A -”, a i długo- i krótkoterminowy rating w walucie krajowej do „A-/A-2” z „A/A-1”.
- Negatywna perspektywa odzwierciedla nasz pogląd, że istnieje prawdopodobieństwo jak jeden do trzech, że w ciągu najbliższych 24 miesięcy rating może zostać ponownie obniżony, jeśli wiarygodność polityki pieniężnej zostanie zagrożona lub jeśli finanse publiczne pogorszą się bardziej od obecnych oczekiwań - informuje w uzasadnieniu S&P.

Standard & Poor’s nie ocenia stanu faktycznego polskiej gospodarki, ale fakt, że zdaniem agencji rząd PiS doprowadził do “słabości instytucji państwa, co może przełożyć się na osłabienie fundamentów naszej gospodarki”.
Opracowanie: Darek Frach
Najczęściej czytane
-
1
„Zrobił z siebie idiotę”. Czarzasty rozlicza Nawrockiego po klęsce Orbána
-
2
Jan Hartman: A więc wojna! Tylko tak pokonamy Dudę i PiS!
-
3
Radek Wiśniewski: Pytam się zatem – Kurwa, co jest?
-
4
Hierarchia aktów prawnych w Polsce
-
5
Kiedy dolegliwości kręgosłupa i układu nerwowego wymagają interwencji specjalisty?