Likwidacja dżungli w Calais – obozowiska dla uchodźców

Czas czytania: 2 min

Francuskie służby rozpoczęły w poniedziałek rano likwidację obozowiska migrantów w Calais zwanego "dżunglą" - poinformowały władze prefektury Pas-de-Calais. Prawie 6,5 tysiąca osób ma w tym tygodniu opuścić nielegalne obozowisko uchodźców.

Obozowisko otoczyły nadzwyczajne siły policji. Porządku strzeże ponad 1200 funkcjonariuszy policyjnych oddziałów szturmowych, by zapobiec sporadycznym starciom jakie miały miejsce w ciągu ostatnich nocy.

Rzecznik prefektury Pas-de-Calais w rozmowie z agencją DPA powiedział, że w nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do starć, gdy migranci próbowali przedostać się na położoną nieopodal autostradę, skąd zostali wyparci przez policję. Część migrantów podpaliła przenośne toalety oraz zaczęła rzucać w funkcjonariuszy kamieniami. W odpowiedzi policja użyła gazu łzawiącego.

Przebywający w dżungli migranci przed świtem zaczęli zbierać się w wyznaczonych przez służby bezpieczeństwa punktach. Urzędnicy będą przeprowadzali wywiady z migrantami, którzy następnie będą rozdzielani do ośrodków w różnych częściach kraju.

Operacja rozlokowania uchodźców wzbudzała we Francji kontrowersje. Protesty przeciw temu rozwiązaniu organizowali m.in. mieszkańcy miast, gdzie utworzono ośrodki dla migrantów z Calais. Do odłożenia likwidacji wzywało ok. 10 organizacji humanitarnych zaniepokojonych tempem, w jakim rząd zamierza zamknąć "dżunglę".


(df) thefad.pl / źródło: TVN24, RMF

Opracowanie: Darek Frach

Link skopiowany

Powiązane

Najczęściej czytane

  1. 1

    Polska gra o technologiczny skok. Centrum ESA może przyciągnąć miliardy i najlepszych inżynierów

  2. 2

    Pentagon odtajnił akta UFO. Co naprawdę ujawniono?

  3. 3

    Nawrocki chce referendum. Mazguła proponuje pytanie, które odwraca całą grę

  4. 4

    Adam Mazguła: J. Kaczyński ukradł pamięć Katynia i zamienił na Smoleńsk

  5. 5

    Krzysztof Skiba: Rosyjskie fejki