MUNDIAL 2026 Terminarz i wyniki Godziny meczów podawane według Twojej strefy czasowej.
Finał KONIEC
Hiszpania 1
Argentyna 0
Mecz o 3. miejsce KONIEC
Francja 4
Anglia 6
Półfinał KONIEC
Anglia 1
Argentyna 2
Półfinał KONIEC
Francja 0
Hiszpania 2
Ćwierćfinał KONIEC
Argentyna 3
Szwajcaria 1
Ćwierćfinał KONIEC
Norwegia 1
Anglia 2
Ćwierćfinał KONIEC
Hiszpania 2
Belgia 1
Ćwierćfinał KONIEC
Francja 2
Maroko 0
1/8 finału KONIEC
Szwajcaria 4
Kolumbia 3
1/8 finału KONIEC
Argentyna 3
Egipt 2
1/8 finału KONIEC
USA 1
Belgia 4
1/8 finału KONIEC
Portugalia 0
Hiszpania 1
1/8 finału KONIEC
Meksyk 2
Anglia 3
1/8 finału KONIEC
Brazylia 1
Norwegia 2
1/8 finału KONIEC
Paragwaj 0
Francja 1
1/8 finału KONIEC
Kanada 0
Maroko 3
1/16 finału KONIEC
Kolumbia 1
Ghana 0
1/16 finału KONIEC
Argentyna 3
Republika Zielonego Przylądka 2
1/16 finału KONIEC
Australia 3
Egipt 5
1/16 finału KONIEC
Szwajcaria 2
Algieria 0
1/16 finału KONIEC
Portugalia 2
Chorwacja 1
1/16 finału KONIEC
Hiszpania 3
Austria 0
1/16 finału KONIEC
USA 2
Bośnia i Hercegowina 0
1/16 finału KONIEC
Belgia 3
Senegal 2
1/16 finału KONIEC
Anglia 2
DR Konga 1
1/16 finału KONIEC
Meksyk 2
Ekwador 0
1/16 finału KONIEC
Francja 3
Szwecja 0
1/16 finału KONIEC
Wybrzeże Kości Słoniowej 1
Norwegia 2
1/16 finału KONIEC
Holandia 3
Maroko 4
1/16 finału KONIEC
Niemcy 4
Paragwaj 5
1/16 finału KONIEC
Brazylia 2
Japonia 1
1/16 finału KONIEC
RPA 0
Kanada 1
GRUPA J KONIEC
Jordania 1
Argentyna 3
GRUPA J KONIEC
Algieria 3
Austria 3
GRUPA K KONIEC
Kolumbia 0
Portugalia 0
GRUPA K KONIEC
DR Konga 3
Uzbekistan 1
GRUPA L KONIEC
Panama 0
Anglia 2
GRUPA L KONIEC
Chorwacja 2
Ghana 1
GRUPA G KONIEC
Nowa Zelandia 1
Belgia 5
GRUPA G KONIEC
Egipt 1
Iran 1
GRUPA H KONIEC
Urugwaj 0
Hiszpania 1
GRUPA H KONIEC
Republika Zielonego Przylądka 0
Arabia Saudyjska 0
GRUPA I KONIEC
Norwegia 1
Francja 4
GRUPA I KONIEC
Senegal 5
Irak 0
GRUPA D KONIEC
Turcja 3
USA 2
GRUPA D KONIEC
Paragwaj 0
Australia 0
GRUPA F KONIEC
Tunezja 1
Holandia 3
GRUPA F KONIEC
Japonia 1
Szwecja 1

Gabriela Lazarek: Dzisiaj byłam sama

Czas czytania: 4 min

Dzisiaj byłam sama.

Miałam ze sobą hasła i cytaty napisane na kartce. Te same hasła, które mieliśmy w Warszawie 11 listopada.

To, za które pobito dotkliwie 13 kobiet i to , za które brutalnie zgarnięto z ulicy i zabrano na komisariat policji, prawie 50 osób. Musiałam niestety oprzeć je o drzwi, bo nie miał kto ich trzymać.

Miałam też cytat Jana Pawła II , który 11 listopada rozwinęłam na mszy w kościele, z którego zostałam wyrzucona.

Będę je przynosić codziennie, póki nie doczekam się chwili, kiedy staną się one oficjalnym stanowiskiem Kościoła katolickiego.

Póki nie usłyszę z ust księży i biskupów, że rasizm jest grzechem, naszą Ojczyzną jest człowieczeństwo i póki kościół nie będzie dopuszczał , by w kościele i w przekazie jaki z niego płynie, przekraczano wszelkie granice przyzwoitości, jak się teraz dzieje- nie reagując i dopuszczając do haniebnych mszy czy też głosów księży i biskupów nawołujących do rasizmu, nietolerancji i nienawiści.

Będę je przynosiła codziennie, póki kościół oficjalnie nie odetnie się od działalności takich organizacji jak Młodzież Wszechpolska, Ruch Narodowy czy ONR, propagujących FASZYZM.

Podszedł dzisiaj do mnie młody chłopak pogadać. Podeszly też dwie Panie, wyrażając swoje poparcie i dziękując za to co robimy.

Napisała do mnie Sylwia, która towarzyszy mi przez ostatnie dni, z przeprosinami, że nie może przyjść, bo syn się rozchorował.

Pisze do mnie i mnie przeprasza... Akurat Ona! Ta, co w pojedynkę tam stała kiedy ja nie mogłam.

Dlaczego tak jest, że najczęściej przepraszają ci, co powinni być ostatnimi , którzy powinni to robić?

Sylwia - jesteś dzielna i wspaniała! Jedna z najdzielniejszych i najodważniejszych, jakich znam!

Jak znam życie, najbardziej będą czuli się winni ci, którzy od początku są największym wsparciem...

Dzisiaj odbył się pogrzeb Piotra Szczęsnego. Człowieka, który zmobilizował mnie do większego działania i całą siłą ukazał w jak dramatycznej sytuacji jesteśmy.

Gdyby nie Jego słowa, które zostawił jako swoisty testament, gdyby nie zwrócił mojej uwagi na tę straszną obojętność jaka nas otacza , nie byłoby mnie tutaj.

Nie stałabym codziennie na cieszyńskim Rynku. Nie rozwinęłabym słów Jana Pawła II w kościele. Najzwyczajniej w świecie brakłoby mi odwagi...

" Na cmentarz przyszło kilka tysięcy ludzi, niektórzy przynieśli białe róże. Przed kaplicą, do której wniesiono urnę z prochami zmarłego, muzycy zagrali melodię piosenki „Wolność, kocham i rozumiem".

Mszę św. w kaplicy koncelebrowali bp Tadeusz Pieronek i ks. Adam Boniecki. Fragment Ewangelii odczytał ks. Wojciech Lemański.

Krzyk protestu, ale nie nienawiści

– Czasem nie rozumiemy różnorodności. Różnorodność budzi w nas agresję. Jezus mówi, że każdy znajdzie miejsce. Fragment z księgi Koheleta, czytany przez ks. Wojciecha Lemańskiego mówi, że ktoś widzi coś, czego inni nie widzą. Świętej pamięci Piotr był z tych, którzy widzą ostrzej, widzi symptomy katastrofy. Wiedział, że musi ostrzec – mówił w homilii ks. Boniecki.

– Mówią mi, robisz z samobójcy świętego. Nie jestem od ogłaszania świętych. Testament Piotra jest krzykiem protestu, ale nie krzykiem nienawiści. Wyborcy PiS to nasze matki, to nasi bracia. Cierpiał za Polskę, to coś wielkiego, kochał Polskę – kontynuował.

– O wolności mówił, że to nie samowola. Że czasem trzeba iść pod prąd, komuś się narazić. Żegnamy człowieka, który będzie nam towarzyszył. Jezus nie jest formalistą. Jego Kościół nie jest formalistą. Towarzyszy człowiekowi w drodze na spotkanie z Bogiem. Piotr został namaszczony świętymi sakramentami – mówił. – Módlmy się za Polskę, aby była domem wszystkich. Módlmy się, aby śmierć Piotra nie poszła na marne – dodał ks. Adam Boniecki.

Na cmentarzu przemawiał także bp Tadeusz Pieronek: – Nie pochwalam samobójstwa, ale ten człowiek upomniał się o sprawy ważne dla nas wszystkich."
źródło: Wyborcza
#razemjesteśmysilniejsi

Gabriela Lazarek

Opracowanie: Anna Frach

Link skopiowany

Powiązane

Najczęściej czytane

  1. 1

    Kto jest kim w rodzinie – stopnie pokrewieństwa

  2. 2

    Komputer z którego administrowano setki stron, które publikowały dziesiątki tysięcy rasistowskich wpisów – znajdował się w polskim Ministerstwie Sprawiedliwości!

  3. 3

    Dlaczego mężczyźni nie lubią prezerwatyw? Odpowiedź nie jest taka oczywista

  4. 4

    To miał być kontrolowany eksperyment. AI wymknęła się z testu i zaatakowała cudzą infrastrukturę

  5. 5

    Co mówi o Waszych relacjach sposób, w jaki się przytulacie?