Szukaj w serwisie

×
23 lipca 2017

Dom zgodny z zasadami Feng Shui – jadalnia

W feng shui aranżowanie ustawienia mebli w dowolnych pokojach zwykle zaczyna się od określenia, który mebel jest najważniejszy w danym pomieszczeniu. W jadalni jest to stół, którego nie powinno być widać bezpośrednio z głównego wejścia do domu i który nie może być postawiony zbyt blisko drzwi.

Dining-room-furniture

Każdy domownik powinien przy stole zająć takie miejsce, by być twarzą skierowany w korzystną dla siebie stronę, nigdy zaś w kierunku zagubienia czy kłopotów zdrowotnych. Ponieważ umiejętność obliczania korzystnych i niekorzystnych kierunków dla poszczególnych osób, czyli główna technika tzw. osobistego feng shui, przydaje się przy urządzaniu niemal każdego pomieszczenia, także i jej teorii pięciu żywiołów trzeba poświęcić nieco więcej uwagi. Jest to technika z jednej z górnych półek arkanów feng shui.

U podstaw aranżacji jadalni leży przekonanie, że pożywienie zawsze ma „nadchodzić” do człowieka z jego korzystnej strony. Za najbardziej korzystny w przypadku usadzania jedzących przy stole uznaje się kierunek zdrowia , choć trzem pozostałym nie można odmówić korzystnych wpływów. Z całą pewnością przy przydzielaniu miejsc należy unikać tego, by osoby miały twarze skierowane w kierunki sześciu śmierci i totalnego zagubienia. Zatem za najważniejsze w aranżacji jadalń uznaje się w feng shui „przydzielenie” każdemu domownikowi korzystnego dla niego miejsca. Jak można się domyśleć w niektórych przypadkach małżonkowie powinni siedzieć obok siebie, w innych zaś naprzeciw siebie lub pod kątem 45 stopni. Tę samą zasadę można również stosować w restauracjach.
Jednakże dobre usadzenie biesiadników przy stole nie wyczerpuje wszystkich zaleceń feng shui co do aranżacji jadalni. Przede wszystkim pomieszczenia przeznaczone na ten cel nie powinny być przeładowane sprzętem czy meblami niemającymi wiele wspólnego z funkcją np. jadalni.


Stół powinien stać na środku a siedzący, jeśli tylko można, nie powinni być plecami skierowani ku drzwiom. Z mebli w jadalni akceptuje się kredensy z naczyniami, zastawą lub serwetami, a z dzieł sztuki przede wszystkim te, które bezpośrednio wiążą się z funkcją jadalni (sielskie widoki, martwa natura, kwiaty). Za niewskazane uznaje się obrazy lub rzeźby przedstawiające wojowników, potyczki, zimowe krajobrazy, czy portrety przodków lub skrzyżowane miecze, a także te dokonania artystów, które ostrymi krawędziami uderzają prosto w stół.

Jadalnia powinna znajdować się blisko centrum domu, a za najlepszy uznaje się stół okrągły lub owalny, który żadnym z boków nie przylegado ściany (opływa go energia qi), z zaznaczonym środkiem, czy to wzorem na serwecie, czy też ustawioną w centrum np. paterą z owocami. Blisko stołu wskazane jest powieszenie lustra, choć nie powinno być zbyt duże, jeśli jedyną ścianą, na której można je powiesić jest tylna ściana domu. Wspaniale jest wyróżnić rejon przeznaczony na posiłki (w przypadku aneksów), czy to stopniem podwyższenia, rodzajem podłogi, kolorem (najlepsze ciepłe, gdyż wspomagają trawienie), czy ustawieniem mebli.

Lampa powinna wisieć nad środkiem stołu, a jej światło najlepiej gdyby oświetlało pożywienie, a nie jedzących. Za jeden z najmniej korzystnych elementów architektonicznych w jadalni uważa się pojedynczą belkę stropową, która dzieli stół na dwie części, czy w ogóle nierówny poziom sufitu, które to elementy nie pozwalają zjednoczyć się rodzinie.

A jak już jesteśmy przy suficie warto wspomnieć, że dla feng shui nie jest obojętne, co znajduje się na podłodze nad stołem piętro wyżej. Za najgorszą sytuację uznaje się taką, kiedy to nad stołem jadalnym powyżej znajduje się WC, łazienka lub zbiornik wodny i to bez względu na to, czy należą one do nas, czy do sąsiadów.

Przyjmowanie pokarmu uznaje się w feng shui za bardzo istotną czynność, która powinna odbywać się w spokoju i w bardzo korzystnym otoczeniu. Wszelkie meble w jadalni, a szczególnie stół powinny być solidne, dające poczucie bezpieczeństwa. Jedzenie przy niskich ławach, w fotelach wypoczynkowych czy siedząc bezpośrednio na podłodze uznaje się za niewskazane. Ponieważ zaś „spokój” danego pomieszczenia nie jest zależny li tylko od chwili obecnej, lecz także od działań bezpośrednio poprzedzających przyjmowanie posiłku, nie zaleca się używania pomieszczeń jadalnych do agresywnych, dynamicznych czy głośnych aktywności z oglądaniem telewizji włącznie. Idealną sytuacją jest posiadanie w domu osobnego, wyraźnie wydzielonego pokoju, służącego wyłącznie jako jadalnia.

Autor: Jacek Kryg



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: