Szukaj w serwisie

×
18 lipca 2016

Co należy wiedzieć o praniu pościeli (lateks, visco, pierze)

Ciepła i słoneczna,  czyli właśnie letnia pogoda,  sprzyja robieniu większych porządków w naszych szafach.  Ale nie tylko. W tym czasie warto zadbać również  o czystość naszej pościeli - kołder i poduszek.

duvet_review

W dzisiejszych czasach mamy do wyboru naprawdę wiele różnych rodzajów materiałów, z których zrobione są nasze poduszki i kołdry. Zanim jednak wrzucimy je do pralki, warto zapoznać się z informacją zawartą na metce. Najwięcej kłopotu mogą nam sprawić materiały, których jeszcze dobrze nie znamy.

 Poduszki z lateksu

Pośród tych elementów wyposażenia sypialni, najłatwiejsze w utrzymaniu czystości są poduszki lateksowe. Nie wymagają zbyt często prania, jednak od czasu do czasu dobrze jest je odświeżyć.

Tego  typu materiału nie powinno się prać w pralce automatycznej. Nie powinny być także namaczane, szczególnie,  jeśli mają dosyć  dużą zawartość naturalnego kauczuku, jak na przykład w przypadku poduszek firmy Hilding.

  1. Na początku ściągamy poszewkę. Wiele z nich można prać maszynowo, co ułatwia czyszczenie.
  2. Namaczamy ręcznik bądź bawełnianą szmatkę w roztworze delikatnego detergentu, wyciskamy, a następnie przecieramy dokładnie całą powierzchnię poduszki.
  3. Umieszczamy poduszkę pomiędzy dwoma suchymi, czystymi ręcznikami, następnie naciskamy mocno, aby wydobyć z lateksu wodę i wilgoć.
  4. Tak wyczyszczoną poduszkę należy umieścić w przewiewnym miejscu do wyschnięcia. Suszymy na płasko, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i gotowe.

Niektórzy polecają pranie w automacie w najdelikatniejszym programie, jest to jednak dość ryzykowne rozwiązanie, choć na pewno wygodniejsze

Poduszki termoelastyczne z pianki visco

Czyszczenie poduszki zrobionej z pianki termo elastycznej, choć jest podobne do czyszczenia tej z lateksu, wygląda trochę inaczej. Przede wszystkim dlatego, że lateks z natury nie wchłania wody. Pianka visco składa się z milionów maleńkich bąbelków wypełnionych powietrzem, które przy dłuższym kontakcie z płynem – na przykład przy namoczeniu, mogą się nim wypełnić. Usunięcie ich jest niezwykle trudne, dlatego wody należy używać  jak najmniej.

  1. Czyszczenie poduszki tego typu poduszki zaczynamy od dokładnego odkurzenia.
  2. Następnie namaczany bawełnianą szmatkę w delikatnym detergencie i bardzo mocno ja wyciskamy. Następnie przecieramy dokładnie zabrudzone miejsca. Ponownie przecieramy poduszkę czystą, wilgotną szmatką, aby usunąć resztki detergentu.
  3. Wyciskamy dokładnie poduszkę, aby usunąć wodę.
  4. Pozostawiamy do wyschnięcia w przewiewnym i zacienionym miejscu. Nie należy suszyć jej na przykład suszarką, bo bardzo wysoka temperatura może nawet stopić piankę.

O ile pranie poduszki lateksowej w pralce można jeszcze zaryzykować, to już poduszki termo elastycznej prać w niej nie radzimy.

Pranie pościeli z pierza

Jeśli posiadasz kołdrę puchową lub z pierza, sprawdź najpierw na metce, czy można ją prać w pralce. Wiele pierzyn można jedynie prać chemicznie. Jeżeli kołdra nadaje się do prania w pralce, pamiętaj, aby użyć detergentu bez enzymów czyszczących w celu uniknięcia uszkodzenia delikatnego pierza lub puchu, zachowując tym samym miękkość kołdry.

down-duvet-washing

  1. Upewnij się, że dzień, na który zaplanowałaś pranie pościeli będzie słoneczny, upalny i najlepiej wietrzny. Dobrze by było, aby kolejne dwa dni również miały być piękne. Uważam, że lipiec jest jedynym odpowiednim miesiącem, ze względu na mocno nagrzane powietrze i długie dni. Byłoby idealnie, gdybyś te dni w całości spędziła w domu, ponieważ potrzebne będzie zaangażowanie w suszenie
  2. Jeżeli pościel jest mocno zabrudzona, namocz ją w ciepłej wodzie z proszkiem na kilka godzin, jeśli nie, po prostu włóż ją do pralki, wlej płyn do prania lub gdy nie pierzesz w płynie, rozpuść w ciepłej wodzie proszek i wlej od razu do bębna. Ustaw program na delikatne pranie w temperaturze na przykład 60 stopni (jedną poduszkę prałam w 80 stopniach, efekt taki sam), z dodatkowym płukaniem.Na czas prania włącz minimalne obroty przy wirowaniu, ponieważ powłoki mają to do siebie, że nabierają powietrza i stają się czymś w rodzaju balonów.Kiedy pranie zakończy się, otwórz pralkę i postaraj się wycisnąć powietrze z wnętrza pościeli naciskając mocno dłońmi. To może trochę potrwać, ale jest konieczne do prawidłowego wirowania. Następnie włącz program wirujący na maksymalne obroty.
  3. Postaraj się w miarę równo ułożyć pościel na suszarce, koniecznie na dworze w dobrze nasłonecznionym i przewiewnym miejscu. Na początku, pióra lub puch będą zbite w kupki, ale w miarę suszenia zaczną się rozklejać. I teraz najważniejsze – TAK CZĘSTO JAK TO MOŻLIWE ROZTRZEPUJ POŚCIEL, przesypuj pióra z jednego końca powłoki w drugi i z powrotem, przekładaj z jednej strony na drugą, rób tak, powiedzmy, co godzinę (to całkiem fajne, naprawdę). Jeśli pranie zrobisz rano, do wieczora będzie suche i napowietrzone, a poduszki będą wyglądały jak nowe. Po co w takim razie jeszcze dwa dodatkowe dni? Otóż, po to, aby mieć pewność, że ani odrobina wilgoci nie została wśród pierza, to bardzo ważne.

WAŻNE !

pierz zawsze tylko jedną, góra dwie niewielkie poduszki razem, nie przeciąży to pralki

grube lub bardzo duże kołdry pierz ręcznie, w wannie, dla pralki może okazać się to zbyt ciężkie

zerkaj na pralkę w trakcie prania, sprawdzając czy sobie radzi; gdyby było inaczej, po prostu ją wyłącz

odradzam suszenie pościeli w suszarkach i dosuszanie na kaloryferach; w praniu puchu i pierza przede wszystkim chodzi o dobre napowietrzenie, a to można uzyskać jedynie na świeżym powietrzu



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: