Chociaż zawał serca przytrafia się coraz młodszym osobom to grupą szczególnie narażoną na atak serca są mężczyźni po 45 roku życia oraz kobiety powyżej 55 roku życia. W niektórych krajach, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych, zawały serca są najczęstszą przyczyną śmierci.
Najczęściej na zawał serca narażeni są palacze papierosów, osoby leczące się na nadciśnienie oraz mające wysoki cholesterol. Zawał serca przytrafia się głównie osobom z nadwagą i otyłością. Okolicznością zwiększającą ryzyko jest też cukrzyca i brak aktywności fizycznej.
Warto wiedzieć że już nawet na miesiąc przed mającym nastąpić atakiem serca, nasze ciało może dawać nam znaki ostrzegawcze, których nie warto lekceważyć.
Kluczowe znaczenie dla ochrony przed tą śmiertelną chorobą jest prowadzenie zdrowego trybu życia, zawierającego jak najmniej stresu.
Oto 6 symptomów, które mogą nam pomóc we wczesnym wykryciu nieprawidłowości funkcjonowania naszego serca.
Osłabienie jest jednym z głównych objawów, na które należy zwrócić uwagę. Spowodowane jest zwężeniem tętnic, co powoduje zmniejszenie przepływu krwi i zaburzenie jej krążenia. Prowadzi to w efekcie do osłabienia mięśni i możliwości omdleń.
Zawroty głowy i zimne poty - to kolejny znak, że przepływ krwi jest bardzo słaby i że zaburzone jest ukrwienie mózgu. Mózg potrzebuje odpowiedniego dotlenienia do prawidłowego funkcjonowania. Nieodpowiednio odżywiony może powodować zawroty głowy i spowodowane niedotlenieniem omdlenia
Podwyższone ciśnienie w klatce piersiowej - może prowadzić do dużego dyskomfortu oraz bólu. Jednak związany z tym ból może pojawić się również w innych częściach ciała jak ramiona i plecy.
Przeziębienie, grypa lub objawy grypopodobne, również mogą świadczyć, że zawał jest tuż, tuż. Wiele osób, które przeszły zawał serca opisują, że tuż przed zawałem doświadczyły objawów grypopodobnych
Ciągłe zmęczenie może być również, jednym z ważniejszych objawów zbliżającego się zawału, gdyż spowodowane jest przez niski przepływ krwi do serca. Gdy tętnice są chorobowo zmniejszone, serce otrzymuje mniej krwi.
Długotrwała duszność, lub ataki duszności, również związana jest ze zmniejszonym przepływem krwi. Płuca i serce pracują razem, ale jeśli nie otrzymują odpowied, niego dotlenienia nie funkcjonują prawidłowo. Tak więc jeśli obserwujesz u siebie objawy duszności, również może to być "czerwona flaga" dla twojego organizmu.
Znajomość swojego organizmu i wiedza na temat objawów tej niebezpiecznej dolegliwości, mogą znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienie zawału serca, gdyż wcześniej trafimy pod opiekę specjalisty. W efekcie możemy nawet zapobiec wystąpieniu zawału. Jednak kluczowe znaczenie dla ochrony przed tą śmiertelną chorobą jest prowadzenie zdrowego trybu życia, zawierającego jak najmniej stresu.