W wielu popularnych publikacjach na temat chińskiego sposobu aranżacji wnętrz można spotkać się ze stwierdzeniem, że lustro jest dla feng shui tym, czym aspiryna dla współczesnej medycyny.
Właśnie to niesłuszne przekonanie sprawiło, że niektórzy konsultanci stali się prawdziwymi niewolnikami tego swoistego elementu wyposażenia wnętrza. Wiara w niezawodność luster jest tak duża, że wielu laików ocenia wartość aranżacji feng shui danej przestrzeni po ilości zamontowanych w niej luster.
Tymczasem w feng shui na żadnym polu nie wyróżnia się jakichkolwiek przedmiotów i działań, które byłyby tylko korzystne lub tylko niekorzystne. Jeżeli cokolwiek oddziałuje na człowieka tak, że pod jego wpływem zmienia on swoje postępowanie, to może to prowadzić zarówno do pozytywnych, jak i negatywnych rezultatów. Z tego zaś wynika, że wszelkiego rodzaju lustra i lusterka, które dla człowieka zawsze i wszędzie były, są i prawdopodobnie będą czymś magicznym należy stosować z rozwagą i według pewnych zasad.
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że lustra i powierzchnie odbijające działają na wielu polach. Mogą one z jednej strony odbijać złe energie, z drugiej zaś przyciągać dobre. Mogą zmienić uznany za niekorzystny kształt pokoju, lecz mogą też zafałszować prawdziwą przestrzeń. Dalej, mogą powiększyć dowolną przestrzeń lub przyciągnąć jakiś korzystny widok, lecz mogą też sprawić, że - w przestrzeni, w której się znajdą - człowiek potrafi się zagubić. Jakkolwiek jednak by je rozpatrywać zawsze mówiąc o lustrach mówimy także o świetle, gdyż lustra są lustrami właśnie dzięki światłu.
Najważniejszą funkcją zastosowanego w feng shui lustra jest harmonizowanie przestrzeni. Chodzi tutaj o maskowanie lub niwelowanie wszelkich ubytków i niedoskonałości w kształtach pomieszczeń. Dlatego też lustra najczęściej wiesza się na skośnych ścianach, na wszelkiego rodzaju występach, tam, gdzie brakuje jakiegoś fragmentu przestrzeni, a nawet obkłada się nimi słupy i inne przeszkody. Zawsze jednak należy pamiętać o tym, by jak najmniej luster wisiało naprzeciwko siebie (tworzą złudną głębię) oraz by nigdy nie znalazły się na wprost drzwi wejściowych (odbijają wpływającą do przestrzeni energię).
Innym zastosowaniem luster jest wykorzystanie ich właściwości powiększania i rozświetlania małych i ciasnych pomieszczeń. Dobrze powieszone w przedpokoju lustro potrafi sprawić, że my sami, a także nasi goście, będziemy śmielej - i w dobrym nastroju - wchodzić nawet do niedużych mieszkań czy pokoi. Trzeba tutaj pamiętać, że według feng shui energia życia, na przyciągnięcie której tak bardzo nam zależy, płynie drogami, którymi porusza się człowiek, biegnie jak jego wzrok, płynie jak jego myśl.
Już tylko prosta obserwacja zachowań dzieci może dać nam wskazówkę, czy trzeba powiesić lustro, czy nie. Jeżeli dzieci do przedpokoju wchodzą z pewnymi obawami, wówczas "powiększenie" ich dużymi lustrami odwraca niekorzystną sytuację. I odwrotnie. Jeżeli dzieci, w którymś rejonie domu lub mieszkania są nadmiernie ruchliwe, wówczas niewykluczone, że zdjęcie lustra może okazać się znakomitą pomocą w opanowaniu tego żywiołu.
W ogóle przedpokój, jeśli chodzi o poczucie ciasnoty, zdaje się być najbardziej problematyczny, szczególnie, jeśli chodzi o mieszkania w blokach osiedlowych. Wielu z nas szukając dodatkowego miejsca magazynowego wiesza nad drzwiami wejściowymi pawlacze, przez co dodatkowo jeszcze zawęża - i tak niewielką - przestrzeń. Zharmonizowana przestrzeń zaraz po wejściu do domu jest tak ważna dla feng shui, że mimo ogólnego zakazu mocowania luster na sufitach, w przypadku pawlaczy pozwala się na umieszczanie pod nimi lustrzanych kafelków, aby pawlacz "nie wisiał" nad głową wchodzących".
Oprócz przedpokoi funkcję powiększania przestrzeni dzięki lustrom najczęściej wykorzystuje się w jadalniach, co korzystnie wpływa na trawienie. Stąd też chińskie restauracje pełne są różnego rodzaju luster i powierzchni odbijających światło.
Gdyby przypadkową osobę spytać "co robi lustro", z pewnością odpowiedziałaby, że odbija to, co znajduje się przed nim. Także i ta prosta obserwacja znajduje zastosowanie w feng shui. Idealnie byłoby, by w żadnym lustrze nie mógł odbijać się obiekt, czy nawet sytuacja architektoniczna uznana powszechnie za niekorzystną.
Zdaniem ekspertów feng shui nie warto w domu lub mieszkaniu pomnażać ilości słupów, naroży, schodów, wejść do ubikacji, a nawet piecyków kuchennych. Dlatego wieszanie luster tak, by dochodziło do "mnożenia" wspomnianych obiektów uznaje się za niekorzystne. Zawsze zaś warto, by w lustrze odbijało się coś, czego obserwacja sprawia mieszkańcom przyjemność lub wprowadza w dobry nastrój. Ładny widok zza okna "przyciągnięty" do mieszkania czy "sztucznie pomnożona" ilość kwiatów potrafi zdziałać cuda, szczególnie, gdy zadbamy też o dobre oświetlenie.
Jak już wspomniałem niemal w każdej kulturze lustra uznaje się za przedmioty magiczne. Nakłada to na człowieka pewne konsekwencje. Przede wszystkim trzeba dbać o lustra by nie matowiały, a lustra pęknięte natychmiast usuwać, nigdy zaś maskować.
Ponieważ sen człowieka ze swej natury jest czymś magicznym nie zaleca się "pomnażania magii" w sypialni, z czego bierze się zakaz wieszania luster w sypialniach, szczególnie u wezgłowia łóżek, a leżenie na wprost lustra uznaje się za bardzo złowróżbne.
Tak samo złowróżbne jest powieszenie w domu lustra, które "było świadkiem" jakiejś dramatycznej sytuacji, np. morderstwa. Uwaga zatem na antyczne szafy, szczególnie te z lustrami.
W chińskiej sztuce aranżacji wnętrz i dbania o przyjazne otoczenie wyróżnia się trzy rodzaje luster: zwykłe (płaskie), wklęsłe i wypukłe. Podział ten nie dotyczy jednak luster stosowanych dla celów wspomnianych wcześniej, lecz ma związek z tzw. lustrami obronnymi, które strzegą nas przed najróżniejszymi zagrożeniami, jakie mogą płynąć z zewnątrz ku naszym domostwom. Czasami, jak wierzą Chińczycy, lustra są jedynymi skutecznymi "odstraszaczami" złych mocy, czy też remediami na "zatrute strzały". Tymi strzałami, niosącymi nam zagrożenie mogą być: pojedyncze drzewa w rejonie wejścia, naroża budynków wycelowane w nasz dom, ulica biegnąca wprost na nasze główne drzwi, stacja transformatorowa, zwykły hydrant czy wiele innych obiektów niezbędnych dla życia miasta.
Klasyczna feng shui zakazuje wieszania luster na ścianach Czarnego Żółwia i Białego Tygrysa na rzecz wieszania ich na ścianach Zielonego Smoka, a szczególnie Czerwonego Feniksa. Otóż według metody Zwierząt Kompasowych każda przestrzeń ma swój front, tył, stronę prawą i lewą, na których "urzędują" cztery wspomniane zwierzęta. I tak na froncie każdego domu lub mieszkania rezyduje Feniks, z tyłu Żółw, po jego lewej stronie (patrząc z domu) Smok, a po prawej Tygrys, bez względu na kierunki geograficzne. Gdy powiesimy lustro na ścianie tylnej domu (Żółw), wówczas w naszym życiu odczujemy brak stabilności, a na ścianie Tygrysa, wzmocnimy szeroko rozumianą agresję. Lepiej więc powiesić lustro lub lustra na ścianach Feniksa i Smoka (frontowa, lewa) i w ten sposób odpowiednio wzmocnić: szczęście, radość, nadzieję i sławę oraz ochronę, powodzenie, delikatność i mądrość.
Autor: Jacek Kryg