W środę 31 stycznia o godzinie 11.51 rozpocznie się niezwykły księżycowy spektakl, na niebie ujrzymy Superksiężyc inaczej zwany "niebieski Księżyc" (ang. Blue Moon) lub "niebieska pełnia" bądź Krwawym Księżycem.
Tego dnia Księżyc nie tylko będzie w pełni, ale też znajdzie się w najbliższej możliwej odległości od Ziemi w tzw. perygeum orbity wokółziemskiej. Mimo że takie zjawisko widoczne było w ostatnim czasie już kilkakrotnie, to tym razem będzie ono jeszcze bardziej spektakularne.
Jak zaznacza NASA, Księżyc zaprezentuje się na niebie jako większy i jaśniejszy o 14 procent niż zwykle i ukaże się w odcieniach czerwieni - stąd nazwa Krwawy Księżyc.
LIVE NOW: Watch views of the #SuperBlueBloodMoon from multiple telescopes. Take a look: https://t.co/a5ScGDXhQu
— NASA (@NASA) January 31, 2018
Za jego czerwoną barwę odpowiedzialne będzie całkowite zaćmienie Księżyca - znajdzie się cały w cieniu naszej planety, promienie słoneczne nie dotrą bezpośrednio do jego powierzchni, będzie natomiast oświetlany jedynie tą częścią promieniowania Słońca, która dotrze do Księżyca załamana w ziemskiej atmosferze (głównie światło czerwone) - dlatego też możemy ujrzeć Księżyc koloru krwi lub brunatenego.
Różnicę pomiędzy Superksiężycem a Księżycem w apogeum trudno nam będzie w ogóle dostrzec gołym okiem, zwłaszcza jeśli nie będziemy mieć pod ręką materiału porównawczego (Księżyca w apogeum - punkt największego oddalenia - wiszącego na niebie obok superksiężyca).
Różnicę można zobaczyć jedynie na fotografiach, w dodatku tych wykonanych przez specjalistów:
Nazwa „superksiężyc” została wprowadzona w 1979 r. przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum (punkt orbity okołoziemskiej, który znajduje się najbliżej Ziemi). Położenie takie występuje średnio raz na rok.
O godzinie 11.51 rozpoczął się niezwykły księżycowy spektakl. Jego kulminacja nastąpiła o godz. 14.31.
Transmisja na żywo zakończona.
Ziemia z kosmosu na żywo
Tymczasem zapraszamy na transmisję na żywo z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. International Space Station, ISS). Obraz nie jest nagrywany na pokładzie ISS, jest przekazywany na Ziemię oraz transmitowany na żywo w internecie w postaci sekwencji z różnych kamer (auto-cykl). Pomiędzy przełączeniami kamer pojawia się najpierw kolor szary, a następnie kolor czarny. Jeżeli ISS znajduje się na nocnej stronie Ziemi obraz będzie wtedy ciemny. W przypadku utraty sygnału pojawi się kolor szary lub obraz nagrany poprzednio.
Ziemia z kosmosu na żywo:
(df) thefad.pl