Naukowcy z Texas A & M Health Science Center College of Medicine dowodzą na łamach Journal of Neuroscience, że zidentyfikowali neurony w części mózgu, które są odpowiedzialne za spożywanie alkoholu. Zdaniem prowadzącego badania, prof. Juna Wanga odkrycie to, może przyczynić się do leczenia alkoholizmu jak też i innych uzależnień - informuje portal Focus.
- Alkoholizm to bardzo rozpowszechniona choroba, ale mechanizmy jej powstawania ciągle nie są do końca poznane - powiedział prof. Juna Wanga, który wraz ze swoim zespołem nieco przyczynili się do jego zrozumienia.
Naukowcy na podstawie swoich badań stwierdzili, że spożywanie alkoholu zmienia fizyczną strukturę neuronów w tej części mózgu, która odpowiada za zachowania związane z realizacją celów. Natomiast okresowe spożywanie dużych ilości alkoholu sprawia, że zidentyfikowana grupa neuronów staje się bardziej pobudliwa.
- Gdy te neurony są pobudzone, chcemy pić alkohol - twierdzi prof Wang dowodząc, że pobudzenie zidentyfikowanej grupy neuronów sprawia, że pojawia się ochota na alkohol. - Tak powstaje cykl: picie powoduje pobudzenie neuronów, a pobudzone neurony powodują, że chcemy pić.