Halluks inaczej paluch koślawy, to zmiany chorobowe występujące w obrębie pierwszego stawu śródstopia łączącego pierwszy palec ze śródstopiem. Halluksy mają przede wszystkim podłoże genetyczne, choć przyczyniać się do ich pojawienia mogą również buty na wysokim obcasie, czy z wąskimi czubkami. Schorzenie to dotyczy głównie kobiet, ale również i wśród mężczyzn pojawiają się dolegliwości spowodowane deformacją pierwszej kości śródstopia.
Halluksy: objawy
uwypuklenie na zewnątrz kości stawu łączącego paluch ze śródstopiem i pochylenie palucha w kierunku pozostałych palców stopy
nienaturalne zgrubienie pojawiające się na tej kości, zaczerwienienie i ból przy dotyku, zwłaszcza wtedy, gdy kość dotyka ściany buta
zgrubienia skóry na kości palucha
ból u podstawy palucha i w środkowej części stopy nasilający się przy chodzeniu
ból w uwypuklonej kości pojawiający się w spoczynku, nawet w nocy
Objawem halluksów jest też płaskostopie poprzeczne czyli opadanie poprzecznego łuku stopy, tego pomiędzy kością palucha a kością małego palca.
Halluksy: leczenie
W przypadku haluksów bardzo ważna jest profilaktyka: noszenie odpowiedniego obuwia, ćwiczenia i używanie separatorów. Zaawansowane haluksy wymagają leczenia operacyjnego.
Nie jest to jedynie problem kosmetyczny. Stopa odgrywa główna rolę podczas podporu i lokomocji. Ponieważ stanowi ona pierwsze ogniwo całego łańcucha kinematycznego zaburzenie jej prawidłowej pracy będzie przenosiło się na pozostałe jego odcinki takie jak staw skokowy, kolano, biodro itd. Dlatego tak istotną rolę odgrywa przywrócenie prawidłowej biomechaniki stopy.
Po zabiegu obowiązuje bezwzględny zakaz obciążania przodostopia przez okres 6 tygodni do momentu uzyskania zrostu przeciętej kości, potwierdzonego w kontrolnym badaniu RTG. W celu ochrony miejsca korekcji każdy z pacjentów zaopatrywany jest w specjalnego rodzaju obuwie, które pozwala na obciążenie tyłostopia, dzięki czemu nie przenosi się ono na przednią część stopy.
Okres powrotu do aktywności dnia codziennego i uprawiania sportu uzależniony jest od kilku czynników:
Techniki operacyjnej
Wielkości deformacji
Czasu gojenia się, który uzależniony jest od warunków osobniczych
Zaangażowania w proces fizjoterapii
W pierwszych 2 tygodniach po zabiegu pacjent powinien unikać nadmiernej aktywności fizycznej, tak by nie zaburzać gojenia się operowanych tkanek.
Chodzenie nie więcej niż 2 godziny dziennie.
W celu działania przeciwbólowego i przeciwobrzękowego zaleca się wysokie układanie kończyny(powyżej serca) kilka razy dziennie na 15-20 minut.
Chłodzenie podczas pierwszych 2 tygodni stosujemy co 2 godziny na 15 minut. Do chłodzenia można wykorzystać żele chłodzące typu Cold-Pack, bądź też lód. Należy pamiętać aby okładów chłodzących nie stosować ani przez dużą ilość opatrunków, jak również nie bezpośrednio na skórę. W miarę upływu czasu zimne okłady stosujemy 3-4 razy w ciągu dnia. Intensywność chłodzenia i jego częstotliwośc uzależnione jest od stanu operowanej kończyny.
Jeśli chodzi o kosmetykę stopy to do 2 tygodni od zabiegu można myć jedynie palce i tyłostopie(pietę). Należy unikać moczenia miejsca operowanego. Po zdjęciu szwów czyli po 14-21 dniach od operacji w zależności od stanu skóry w celu usunięcia zrogowaciałego naskórka można wykonać delikatny, drobnoziarnisty peeling (omijamy bliznę), następnie umyć stopę i natłuścić ją za pomocą np. maści Alantan.
W przypadku zabiegów mini-open ze stabilizacją przezskórną drutami Kirschnera wskazane jest przemywanie miejsc wprowadzenia drutów 1 x dziennie spirytusem salicylowym i odkażanie maścią Polseptol do chwili ich usunięcia.
Aby zapobiegać powtórnej deformacji palucha zaleca się stosowanie sepratorów (silikonowe lub gumowe kliny, bądź też aparat korekcyjny np. Hallufix). Należy używać ich zarówno podczas snu jak i w ciągu dnia.
Przejście do obuwia codziennego następuje po uzyskaniu zrostu i adaptacji stopy do prawidłowej lokomocji (6-8 tygodni po zabiegu).
Całkowite ustąpienie problemów (obrzęk, ograniczenie ruchomości, zrost i elastycznośc blizn) następuje po około 12-15 tygodniach (średnio 3 miesiące).
Noszenie obuwia na niewielkim obcasie możliwe jest po 6 miesiącach, ale nie powinien być on wyższy niż 4 cm.
Przy braku dolegliwości po roku od zabiegu można nosić obuwie według upodobań.