Nie dla każdego wczesna wiosna jest zastrzykiem energii i doprego samopoczucia. Jest też wiele osób, które w tym czasie odczuwają pogorszenie stanu zdrowia. Znanych jest wiele powodów spadku naszej kondycji psychicznej i fizycznej w tym okresie. Jednym z nich jest brak odpowiedniej dawki światła słonecznego. Skazani przez większość czasu na sztuczne oświetlenie, czujemy się rozkojarzeni i osowiali.
Ale jak uważa Profesor James Waterhouse z Wydziału Fizjologii Manchester University, jeśli odczuwamy przesilenie wiosenne, to w dużej mierze sami jesteśmy sobie winni, bo nikt nie każe żyć nam wbrew zegarowi biologicznemu. A ten każe nam odpocząć. Najlepszymi miesiącami na urlop są, prócz listopada, marzec i kwiecień, czyli czas przesilenia wiosennego, czego większość ludzi nie chce zaakceptować.
W zimie spędzamy więcej czasu w domu, brakuje słońca a dieta jest uboższa w witaminy i minerały. Gdy nadchodzi wiosna, nasz organizm ma kłopoty i trudno mu się przestawić. Zmienna pogoda i skoki ciśnienia nie ułatwiają sytuacji.
Objawy przesilenia wiosennego
osłabienie i senność
częste bóle głowy i mięśni ( być może z powodu niedoboru witamin i soli mineralnych)
osłabienie refleksu i mięśni (za mało potasu)
rozdrażnienie, mniejsza odporność na stresy, bolesne skurcze mięśni ( brak magnezu)
nagłe ataki zmęczenia (niedobór żelaza)
wypadanie włosów (brak cynku)
Jak sobie radzić z objawami przesilenia
nie pracuj ponad miarę
Kładź się wcześniej spać, tak abyś przespał minimum 8 godzin
zastosuj lekkostrawną dietę bogatą w nowalijki
pij dużo soków owocowych
uzupełnij dietę preparatami wielowitaminowymi
zwiększ codzienną dawkę ruchu na świeżym powietrzu