Szukaj w serwisie

×
7 maja 2016

Muzułmanin, który popiera małżeństwa homoseksualne i pozostanie Wielkiej Brytanii w UE burmistrzem Londynu

burmistrzlondynu-700x434

Sadiq Khan burmistrzem Londynu

 

Kandydat Partii Pracy Sadiq Khan zwyciężył w wyborach burmistrza Londynu. To historyczna chwila – po raz pierwszy na czele stolicy pastwa Unii Europejskiej stanie muzułmanin. Stanowisko burmistrza Londynu obejmie po polityku Partii Konserwatywnej Borisie Johnsonie.

45-letni Khan syn pakistańskich imigrantów wychował się w położonej w południowym Londynie w dzielnicy Tooting,. Nowy burmistrz Londynu jest prawnikiem i byłym minister w rządzie Gordona Browna, gdzie najpierw odpowiadał za mniejszości narodowe, a później za transport. Ostatnio był członkiem labourzystowskiego gabinetu cieni, zajmując się transportem i rozwojem Londynu. Jest zwolennikiem pozostania Wielkiej Brytanii w UE.

Choć Sadiq Khan oficjalnie określa siebie, jako muzułmanina, to daleki jest od islamskiego radykalizmu. Kilka lat temu głosował za legalizacją małżeństw homoseksualnych. Z tego powodu jeden z imamów w Bradford nałożył na niego fatwę i określił go mianem "apostaty", który powinien "kajać się przed Allahem".

Khan przekonał Londyczyków do siebie programem, w którym m.in. zapowiadał powołanie miejskiej agencji wynajmu nieruchomości i wzmocnienie programów budownictwa komunalnego, wstrzymanie wzrostu cen transportu miejskiego oraz zmianę Oxford Street w strefę tylko dla pieszych.

Jego przeciwnicy, podkreślali natomiast jego pochodzenie, wiarę i związki z radykalnymi islamistami.

Wypomniano mu siostrę, która przez lata była żoną islamisty, powiązanego z wychwalającą zamachy terrorystyczne organizacją Al-Muhajiroun. Jak również znajomość z islamskim radykałem Babarem Ahmadem, który zachęcał młodych Brytyjczyków do walki z Zachodem. Przypomniano, że przed laty wziął udział w obchodach 10. rocznicy powstania powiązanej z Hamasem organizacji Palestinian Return Centre, a ostatnio śledził na Twitterze losy dwóch zwolenników tzw. Państwa Islamskiego. Jego główny rywal, Zac Goldsmith, oskarżał go o udzielanie milczącego poparcia muzułmańskim ekstremistom i o to, że jako adwokat bronił fundamentalistów w sądzie.

Jego zwolennicy podkreślali, że daleko mu do religijnego fundamentalizmu sprzyjającego terroryzmowi. Od lat walczy z antysemityzm i podkreślał, że jest przeciwny wszelkim radykalizmom. Kilka lat temu opowiadał się za legalizacją małżeństw homoseksualistów, choć pewien imam z Bradford groził mu za to wykluczeniem ze wspólnoty wiernych.

Pozycja burmistrza Londynu jest wyjątkowo istotna w brytyjskiej polityce. Osoba piastująca to stanowisko staje się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polityków w kraju. Burmistrz zarządza m.in. budżetem miejskim w wysokości 16 miliardów funtów, mając wiele prerogatyw dotyczących transportu publicznego, policji, planu zagospodarowania i inwestycji na terenie miasta, kultury i ochrony środowiska.

W wyborach na burmistrza Londynu wziął również udział Polak, Jan Żyliński, jednak jego kandydatura nie cieszyła się szczególnym poparciem. Zaledwie parę dni przed wyborami udzielił on oficjalnego poparcia swojemu rywalowi Zacowi Goldsmithowi.



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: