Rząd Davida Camerona wysunął wobec UE żądania, jakie muszą być spełnione, jeśli Wielka Brytania miałaby pozostać w strukturach Unii Europejskiej. Cztery kluczowe postulaty Londynu wobec Brukseli, publikuje weekendowe wydanie „The Telegraph”, powołując się na źródło w brytyjskim rządzie.
Pierwszy postulat dotyczy „jednoznacznego zapewnienia" Unii, że Wielka Brytania będzie wykluczona z budowanie struktur superpaństwa, tj. nie będzie uczestniczyć w podejmowania jakichkolwiek działań w celu zacieśnienia kontaktów między krajami UE.
Po drugie, Unia ma jednoznacznie zapewnić Wielką Brytanię, że euro nie jest oficjalną walutą wspólnoty i, że UE jest związkiem państw, w których obowiązują różne waluty. Brytyjscy ministrowie kładą nacisk na ten postulat, by zachować status funta szterlinga.
Trzeci postulat dotyczy zapewnienia możliwości zahamowania przez brytyjski parlament unijnych dyrektyw oraz odwołania już wprowadzonych praw. Chodzi o prawo do odrzucenia niechcianych dyrektyw unijnych
Czwartym warunkiem jest taka reorganizacja reorganizacja struktury wspólnoty, by 19 państw strefy euro nie mogło dominować nad 9 pozostałymi, które zachowały własne waluty. Ponadto, jak postuluje David Cameron - londyńskie City powinno otrzymać szczególne względy, jako ośrodek operacji finansowych.
Brytyjczycy są przekonani, że ten czteropunktowy plan może zostać zaakceptowany 27 pozostałych państw członkowski Unii Europejskiej, a także Parlament Europejski i Komisja Europejska.
Rząd Davida Camerona pod koniec maja wniósł do rozpatrzenia przez parlament projekt ustawy o referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Referendum ma się odbyć przed 31 grudnia 2017 roku.