Szukaj w serwisie

×
31 maja 2016

Co Brexit może oznaczać dla Polaków?

uk-eu-brexit

34 proc. Polaków zdecydowanych na emigrację zarobkową najczęściej wskazują chęć wyjazdu do Niemiec, Wielką Brytanię wybiera 18 proc. a Holandię 6 proc. – wynika z raportu Work Service „Migracje zarobkowe Polaków”.

Jak widać, drugim najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów naszych rodaków za pracą, jest Wielka Brytania. 

Co Brexit może oznaczać dla Polaków?

Skutki wyjście Wielkiej Brytanii z UE są trudne do oceny, ze względu na to, że do tej pory żaden kraj nie wystąpił ze Wspólnoty. Nie wiadomo też, jaki dokładnie byłby status Wielkiej Brytanii po ewentualnym Brexicie. Na razie przepisy unijne sprawiają, że Wielka Brytania musi traktować wszystkich obywateli państw unijnych tak jak obywateli własnego kraju. Jednak, jeżeli wystąpi z UE, to będzie samodzielnie decydować o tym, jak traktować Polaków.

Ci, którzy zdecydowaliby się na pozostanie mogliby mieć utrudniony dostęp do rynku pracy, ze względu na obowiązek posiadania pozwolenia na pracę. Niewykluczone, że wprowadzone zostałyby nowe, mniej korzystne zasady prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

- Sam Brexit nie ma wpływu na decyzje migracyjne naszych rodaków, ponieważ płaca minimalna zostanie taka, jaka jest wynagrodzenia zostaną na tym samym poziomie, a my głównie po to tam jedziemy. Nie jest dla nas ważne czy paszport, który Polacy mogą dostać będzie miał loga UE. Istotne są dla nas wynagrodzenia i jakość życia –  mówi newsrm.tv Krzysztof Inglot, pełnomocnik Zarządu Work Service S.A. 

W związku z rozważanym przez Wielką Brytanię wyjściem z Unii Europejskiej, zapytano także Polaków o wpływ ograniczenia zasiłków socjalnych w Europie na ich decyzje o wyjeździe z kraju.

Wyniki wskazują, że ta zmiana nie ma znaczącego wpływu na decyzję emigracyjne Polaków. 73 proc. badanych twierdzi, że taka reforma nie zniechęci do wyjazdu. Warto jednak zauważyć, że dla 23 proc. rodaków zmiany w zasiłkach mogą spowodować, że pozostaną w kraju. Szczególnie jest to widoczne wśród kobiet (28,7 proc), które w większym stopniu niż mężczyźni (19,4 proc) uzależniają decyzję o wyjeździe od zaplecza socjalnego.

 

 



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: