Szukaj w serwisie

×
14 października 2016

CETA – o co tyle hałasu i czy nam się to opłaca?

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

W środę 12 października w Sejmie odbyła się debata nad umową o wolnym handlu z Kanadą (CETA). Umową rząd ma się zająć ponownie we wtorek. I jeśli nie na tym, to na następnym posiedzeniu rada ministrów powinna ją zaakceptować. - taką wstępną deklarację złożyli przedstawiciele krajów UE na nieformalnym szczycie w Bratysławie w połowie września, w tym delegacja polska.

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, umowa CETA ma zostać parafowana pod koniec października na szczycie UE - Kanada i w części regulującej obroty handlowe wejdzie w życie zaraz po głosowaniu Parlamentu Europejskiego.

Kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa (CETA)

Kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa (CETA) to efekt niedawno zakończonych negocjacji między UE a Kanadą. Umowa zapewni unijnym przedsiębiorstwom więcej atrakcyjnych możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w Kanadzie, a także przyczyni się do tworzenia miejsc pracy w Europie.

Doprowadzi ona do zniesienia należności celnych, zlikwidowania ograniczeń w dostępie do zamówień publicznych, otwarcia rynku usług i stworzenia przewidywalnych warunków dla inwestorów, a także pomoże w zapobieganiu nielegalnemu kopiowaniu innowacji i tradycyjnych produktów z UE.

Zakłada ona pełne utrzymanie wysokich norm UE w obszarach takich jak bezpieczeństwo żywności i prawa pracownicze. Umowa zawiera również wszelkie gwarancje, które mają zapewnić, że korzyści gospodarcze nie będą osiągane kosztem demokracji, środowiska lub zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów. Komisja podała do wiadomości publicznej swój mandat do negocjacji umowy handlowej w grudniu 2015 r.

 

DF/thefad.pl / źródło: ec.europa.eu



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: