Wszystko, co musisz wiedzieć na temat rozwodów. Zapraszamy do lektury!
Niestety w dzisiejszych czasach wiele małżeństw podejmuje decyzję o rozwodzie. Przyczyny całkowitego rozpadu małżeństwa są różne, mogą to być na przykład zdrady, któregoś z małżonków. Co warto w kwestii prawnej wiedzieć na temat rozwodów? Zachęcamy do lektury!
Czym jest rozwód?
Celem rozwodu jest zakończenie małżeństwa. Małżeństwo może otrzymać rozwód, gdy małżonkowie udowodnią, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego – jest to warunek konieczny. Jeśli nie nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego, sąd nie musi udzielić rozwodu, nawet w sytuacji, gdy małżonkowie się o to ubiegają.
O rozkładzie pożycia małżeńskiego mówimy, gdy między małżonkami zostaną zerwane wszelkie więzi, zarówno duchowe, jak i fizycznie i gospodarcze – małżonkowie nie prowadzą gospodarstwa domowego.
Rozwód – formalności
Pozew rozwodowy może złożyć każda ze stron. Pozew należy złożyć w sądzie okręgowym w wydziale cywilnym. Właściwy sąd to ten, w okręgu którego znajdowało się Wasze ostatnie wspólne miejsce zamieszkania – jeśli przynajmniej jedno z małżonków w danym miejscu przebywa. Jeśli żadne z małżonków w danym miejscu już nie przebywa, pozew należy złożyć w sądzie okręgowym, do którego przynależy osoba pozwana. Należy też uiścić stosowną opłatę, ok. 600 zł.
Do pozwu należy też dołączyć kilka dokumentów, między innymi:
- skrócony odpis aktu małżeństwa
- zaświadczenie o zarobkach
- odpis pozwu
- jeśli macie dzieci, akt urodzenia każdego z nich
Z orzeczeniem o winie lub bez orzekania o winie
Rozwód może być przeprowadzony z orzeczeniem o winie – rozpadowi małżeństwa może być winna tylko jedna strona bądź obie strony, rozwód może być również przeprowadzony bez orzekania o winie.
Zawinione i niezawinione przyczyny rozwodu to:
- Alkoholizm
- Zdrada
- Agresja i przemoc
- Bezpłodność
- Odmowa współżycia
Aby rozwód był przeprowadzony z orzekaniem o winie jednego z małżonków, trzeba przedstawić dowody potwierdzające taki stan rzeczy. Taka rozprawa zazwyczaj trwa dość długo i w sądzie poruszany jest cały szereg spraw dotyczący życia małżonków. W przypadku rozprawy z orzekaniem o winie strona, która nie ponosi winy może domagać się od strony winnej alimentów.
Przyjmuje się, że o winie współmałżonka mówimy, gdy jego zachowanie narusza normy prawna, jest sprzeczne z dobrymi obyczajami i zasadami współżycia społecznego i wpływają na rozpad małżeństwa.
W przypadku rozwodu bez orzekania o winie sąd uznaje, że żadne z małżonków nie ponosi winy za rozpad małżeństwa. Taka rozprawa zazwyczaj trwa krócej niż ta przeprowadzana z orzekaniem o winie.
Decyzję dotyczącą rozwodu z orzeczeniem o winie lub bez orzekania o winie należy dokładnie przemyśleć, a w razie wątpliwości skorzystać z porady prawnej — taka decyzja będzie miała wpływ na czas i przebieg postępowania.
Rozprawa rozwodowa
Podczas rozprawy sąd orzeka nie tylko o zakończeniu małżeństwa, ale rozstrzyga również kwestie dotyczące:
- władzy rodzicielskiej
- alimentów na rzecz dzieci, ewentualnie na rzecz strony, która nie ponosi winy za rozpad małżeństwa
- na wniosek jednej ze stron zajmuje się podziałem majątku wspólnego
Na koniec
Rozwód to czasami jedyna i najlepsza decyzja. Warto jednak dokładnie przemyśleć czy chcemy ubiegać się o rozwód bez orzekania o winie czy z orzeczeniem o winie, w przypadku wątpliwości warto skorzystać z pomocy specjalistów, fachowe porady prawne pomogą nam znaleźć optymalne rozwiązanie.
Źródło: http://jwc-kancelaria.pl/