Szukaj w serwisie

×
11 kwietnia 2017

Na Wielkanoc do Polski samochodem – co warto wiedzieć

Już za kilka dni Wielkanoc, a że ceny biletów lotniczych w okresie świątecznym są koszmarnie wysokie, większość osób wybierających się do Polski, skorzysta zapewne z samochodu. Taki wyjazd, również do najtańszych nie należy, ale zakładając że nie jedziemy w pojedynkę tylko rodzinnie, lub że zabierzemy ze sobą znajomych którzy będą partycypowali w kosztach podróży, jest łatwiejszy do ''przełknięcia''.

Odpowiednio zaplanowany wyjazd, może  być nie tylko tańszy ale daje więcej swobody i miejsca na bagaż

Czas podróży autem z Wielkiej Brytanii do Polski, zajmuje średnio 12-16 godzin, jadąc autostradami przez: Francję, Belgię, Holandię oraz Niemcy. Jednak zanim znajdziemy się na autostradzie E40 we Francji, skąd zaczyna się cała trasa do Polski, musimy przeprawić  się przez Kanał La Manche. Najłatwiej, najtaniej oraz najszybciej jest wybrać trasę promową z Dover do Calais, gdzie przeprawa zajmuje jedyne 1,5 godziny.  Przez ten czas możemy wypić kawę, zjeść posiłek, kupić prezent dla najbliższych lub po prostu się zdrzemnąć.

Ceny promów MyFerryLink z Dover do Calais wahają się średnio od 35 do 80 funtów w jedną stronę za samochód do 9 osób! Nie należy martwić się ewentualnym spóźnieniem na prom, ponieważ następny łapie się nieodpłatnie, a za każde inne zmiany dat z MyFerryLink płaci się średnio około 10 funtów.

 Paliwo to największy wydatek, jadąc do Polski wydajemy średnio 150 – 200 funtów (benzyna, olej napędowy) w jedną stronę w zależności, jaki rodzaj paliwa spala nasze auto oraz jaką pojemność silnika posiada. Jeżeli posiadamy silnik na gaz, to koszt podróży z Anglii do Polski jest niższy i wynosi około 50-100 funtów! Różnica kosztów paliwa na stacjach benzynowych w Europie jest minimalna, w niewielkim stopniu paliwo jest tańsze w Niemczech, dlatego warto  tam zatankować.

Przejeżdżając przez poszczególne kraje musimy zwrócić uwagę na ograniczenia prędkości na autostradach, zwłaszcza w Belgii, która naszpikowana jest fotoradarami. Największą atrakcją w Niemczech są bez wątpienia autostrady, znane na całym świecie jako Autobahny. Ich atrakcyjność ogromnie podnosi brak ograniczeń prędkości na większości odcinków. Dobrej jakości drogi pozwalają na szybką i bezpieczną podróż, należy uważać jedynie na roboty drogowe oraz korki w godzinach szczytu. Przejeżdżając przez Niemcy dobrze jest również zabezpieczyć się w 20-centówki, ponieważ najczęściej toalety na stacjach benzynowych oraz w przydrożnych restauracjach są płatne.

Różne są opcje pokonania trasy Anglia-Polska, jednak najczęściej wybierana przez naszych rodaków trasa to: Calais-Oostende-Gent-Antwerpen-Einthoven –Venlo-Duisburg-Magdeburg-Hanover-Belin-Polska. Dla wielu z nas gwarantuje ona dobrej jakości drogi oraz najszybsze dotarcie do celu.

Przydatne informacje

Najpopularniejsza trasa: Calais-Oostende-Gent-Antwerpen-Einthoven –Venlo-Duisburg-Magdeburg-Hanover-Belin-Polska

Prom MyFerryLink (samochód do 9 osób) – 39 funtów poza sezonem, 39-70 funtów w sezonie.
Średnia cena paliwa – 150-200 funtów, najkorzystniej jest tankować w Niemczech.
Koszt toalet oraz przekąsek dla 5-osobowej rodziny (12-15 godzin jazdy) to około 50 funtów.
Całkowity koszt podróży samochodem Anglia-Polska to ok. 400 funtów



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: