Ginekolog jest osobą, która najlepiej doradzi kobietom w wielu ważnych dla nich sprawach, o których wstydzą się mówić.
Kiedy powinno się iść do ginekologa?
Wiele młodych dziewczyn boi się pierwszej wizyty u ginekologa, ponieważ na temat wizyt w poradni ginekologicznej krążą różne mity. Na pewno nie należy się nimi sugerować - faktem jest to, że ginekolog jest lekarzem, do którego powinno się mieć największe zaufanie. W końcu trzeba porozmawiać z nim o sprawach niekiedy wstydliwych i bardzo intymnych, o których z nikim innym się nie rozmawia. Wiadomo, że taka sytuacja zawsze będzie trochę stresująca, jednak naprawdę nie ma czego się obawiać. Ginekolog jest profesjonalistą, który najlepiej doradzi nam, jak zadbać o zdrowie miejsc intymnych czy antykoncepcję.
Jak przebiega pierwsza wizyta?
Jeśli chodzi o to, kiedy warto jest się wybrać na pierwszą wizytę do ginekologa, przyjmuje się, że najlepszym czasem jest okres dojrzewania - między 14. a 16. rokiem życia. Pierwsze badanie będzie profilaktyczne. Lekarz zapewne skorzysta z ultrasonografu, dzięki czemu badanie odbędzie się bezboleśnie i dość szybko. Możliwe, że podczas wizyty zostanie też wykonane badanie palpacyjne narządu płciowego, które wygląda tak, że lekarz kładzie ręce na brzuchu pacjentki i uciska powłoki brzuszne, w celu zbadania jej organów wewnętrznych. Można liczyć również na badanie piersi.
Kiedy trzeba udać się do ginekologa?
- W przypadku ciąży - lekarz sprawdzi, czy ciąża rozwija się prawidłowo oraz zleci badania biochemiczne z krwi i moczu, które należy wykonać przed 10. tygodniem.
- Jeśli planuje się ciążę - co prawda, w tym przypadku zgłoszenie do ginekologa przed zajściem w ciążę nie jest konieczne, jednak z pewnością jest mile widziane. Można wykonać badania profilaktyczne, takie jak cytologia czy klasyczne badanie ginekologiczne.
- Kiedy regularnie stara się o poczęcie, jednak do niego nie dochodzi - obecnie zaleca się, aby rozpocząć diagnostykę po roku nieudanych starań o dziecko.
- W celu przepisania środków antykoncepcyjnych - większość kobiet stosuje tabletki hormonalne, jednak warto wiedzieć, że nie jest to jedyna możliwa forma antykoncepcji. Ginekolog pomaga pacjentkom wybrać odpowiednią dla nich formę.
- Profilaktycznie - jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to jedna wizyta na rok wystarczy. Z pewnością jest to rozsądne podejście, ponieważ pozwala wcześnie wykryć ewentualne nowotwory dróg rodnych, dzięki czemu zwiększa się szansa na ich wyleczenie.
- W przypadku infekcji intymnej (upławy, świąd, pieczenie sromu) - nie należy się wstydzić tego, że ma się infekcję intymną, jeśli idzie się do ginekologa. To właśnie odpowiednia osoba, która może nam w tym przypadku pomóc. Infekcje pochwy są zresztą popularnym i nawracającym problemem, ponieważ wynikają z mikroflory pochwy, która często bywa zachwiana.
- W przypadku niepokojących zmian w okolicy sromu i krocza - na pewno nie powinno się lekceważyć wszelkich brodawek czy ranek, które pojawiają się w tych okolicach.
- Jeśli miewa się bolesne miesiączki - prawidłowa miesiączka nie powinna być bolesna, a na pewno nie po podaniu leków przeciwbólowych. Jeśli to nie pomaga - trzeba umówić się do ginekologa.
- Przy nieregularnych miesiączkach, krwawieniach lub plamieniach w różnych fazach cyklu - każde plamienie, które występuje w środku cyklu, powinno być skonsultowane z ginekologiem.
- Przy zmianie charakteru miesiączek (np. dawniej były obfite, a teraz są skąpe).
- Przy bólach podbrzusza - nie musi to być problem problem narządu rodnego, jednak lepiej jest skonsultować się z lekarzem, jeśli taki ból się utrzymuje kilka dni.
- W razie problemów ze współżyciem seksualnym - ból podczas stosunku oraz problemy z nawilżeniem pochwy powinny być skonsultowane z ginekologiem.
- Jeśli podejmowało się ryzykowne zachowania seksualne - jeśli kobieta odbyła niezabezpieczony stosunek z nowym partnerem lub wie o zdradzie swojego stałego partnera, powinna zgłosić to ginekologowi, który zleci badania w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.
Artykuł powstał we współpracy z Centrum Medycznym Prima-Med z Krakowa.