Nasze myśli, czyny, zachowania i samopoczucie, posiadają swoje źródło między innymi w wydzielanych przez gruczoły hormonach. Za przykład tego służy chociażby oksytocyna. To substancja chemiczna, która wydzielana u kobiety powoduje orgazm, a także narodziny instynktu macierzyńskiego. Drogie Panie, poznajcie bliżej oksytocynę.
Hormony oraz gruczoły
Układ hormonalny to jeden z naszych układów, za sprawą których funkcjonujemy i żyjemy. Składa się on z gruczołów, stanowiących komórki, tkanki lub nawet specjalne narządy. Wydzielają one do hormony, stanowiące z kolei substancje chemiczne regulujące działanie określonych części lub nawet całego organizmu. Gruczoły wydzielają hormony do krwi lub do limfy, efektem czego krążą one po organizmie.
Oksytocyna jako substancja radości
Jeden z wielu hormonów to oksytocyna. Wydziela ją gruczoł podwzgórza a magazynuje gruczoł przysadki. Oksytocyna składa się z dziewięciu aminokwasów i odgrywa rolę neuroprzekaźnika, czyli jego cząsteczki przenoszą sygnały między komórkami nerwowymi, tak zwanymi neuronami. Działanie oksytocyny wzmacnia hormon estrogenu wydzielany przez gruczoły jajnikowe, a osłabia hormon progesteronu wydzielany przez te same gruczoły. W rzeczywistości jednak uznaje się ją za substancję odpowiadającą za kobiecy orgazm oraz narodziny instynktu macierzyńskiego u kobiety. Zdarza się, iż nazywa się ją substancją radości. W końcu zarówno orgazm, jak też narodziny instynktu macierzyńskiego, uchodzą za błogie chwila właśnie przez jej działanie.
Dlaczego oksytocyna powoduje orgazm
Oksytocyna wydziela się u kobiet podczas orgazmu. Właściwie można pokusić się o stwierdzenie, że go powoduje. Robi to, ponieważ doprowadza do skurczów macicy. Oksytocyna podczas orgazmu wydziela się jednak w niewielkich ilościach, zważywszy na to, w jakich ilościach wydziela się u matki tuż po urodzeniu dziecka.
Dlaczego oksytocyna rodzi instynkt macierzyński
Oksytocyna wydziela się u kobiet, które właśnie urodziły dziecko i zostały matkami. Podobno dzieje się to w momencie, gdy matka bierze pierwszy raz dziecko w ramiona. Robi to, gdyż powoduje ona wielką euforię, a co za tym idzie wielką radość z narodzin. Oksytocyna wydziela się wówczas w największych możliwych ilościach.
Dlaczego oksytocyna sprawia, że kobiety wydzielają mleko
Oksytocyna wydziela się u kobiet gdy karmią piersią. Innymi słowy powoduje ona, że z piersi zaczyna płynąc mleko. Robi to, bo uwalnia się przy podrażnieniu mechanoreceptorów brodawek sutkowych. Oksytocyna wydziela się wtenczas w umiarkowanych ilościach.
Instynkt macierzyński a oksytocyna
Jak już wyjaśniono, instynkt macierzyński, uznawany za nierozerwalną więź matki z dzieckiem, to nic innego jak wydzielająca się oksytocyna powodująca radość. Co ciekawe, wydziela się ona zarówno u matki, jak też u dziecka, co pomaga im we wzajemnym otwarciu się na siebie. Tak więc rozwiewa to wszelkie wątpliwości na temat tego, kiedy pojawia się instynkt macierzyński i co pod tym pojęciem kryje się naprawdę.
Artykuł powstał przy współpracy z Babyboom