Nie ma rzeczy niezniszczalnych, ale z całą pewnością, żywotność wielu z nich, dzięki odpowiedniemu postępowaniu, można przedłużyć.
Ubrania nie są wyjątkiem, a dbanie o nie, pozwoli Ci wyglądać lepiej i zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Wszak taniej jest dbać o posiadaną już garderobę, niż kupować w miejsce zniszczonych, nowe ubrania.
Poniżej zamieszczamy kilka porad, które poprzez odpowiednie pranie, suszenie i przechowywanie, pozwolą cieszyć Ci się dłużej z ulubionych ubrań.
Czyszczenie
Po pierwsze sortowanie prania. To trudniejsze niż uważa większość osób. Warto posiłkować się przy tej czynności - nie wyłącznie kolorem ubrań, ale również rodzajem materiału i sugerowaną przez producenta temperaturą prania.
Upewnij się, że na pewno w pralce lądują tylko brudne ubrania, ponieważ niepotrzebne pranie czystych ubrań skraca iż żywotność.
- Osobno gromadzimy ubrania przeznaczone do czyszczenia chemicznego
- Ubrania do prania w niskich temperaturach i na zimno
- Ręczniki i pościel
Posortuj pranie według kolorów
Gdy ubrania są już odpowiednio pogrupowane, dokładnie je przejrzyj czy nie posiadają uporczywych plam np. z długopisu czy jedzenia. Jeśli znalazłeś takie plamy, rozpocznij proces wywabiania, specjalnymi środkami do tego przeznaczonymi, zanim wrzucisz pranie do pralki.
Aby zmiękczyć tkaniny i nadać im ładniejszy zapach, możesz użyć płynów zmiękczających.
Uwagi
Delikatne pranie, przeznaczone do prania w niskich temperaturach wiruj delikatnie, na najniższych obrotach
Ręczniki i pościel z bawełny, można prać w wyższych temperaturach i wirować na większych obrotach.
Białe ubrania dokładniej się wypiorą jeśli są prane w wyższych temperaturach (jednak warto przeczytać instrukcję prania, gdyż źle posortowane, mogą się skurczyć pod wpływem zbyt wysokiej temperatury)
Pranie w zbyt wysokiej temperaturze może powodować wybarwienia, bezpieczniej więc jest prać kolorowe rzeczy w niskich temperaturach
Suszenie
Kiedy pranie się skończy, niezwłocznie przystąp do jego suszenia. Jeśli zamierzasz korzystać z suszarki automatycznej, oddziel ubrania, które zawierają stretch (bielizna, ubrania sportowe, skarpetki), gdyż pod wpływem wysokiej temperatury szybciej się zniszczą. Po każdorazowym użyciu suszarki, należy wyczyścić filtr z pozostawionych podczas suszenia ''kłaczków''.
Najlepiej suszyć ubrania na świeżym powietrzu, ale nie bezpośrednio na słońcu gdyż kolorowe tkaniny mogą wypłowieć. Jeśli na dworze jest ciepło , a nie masz ogrodu żeby suszyć pranie na dworze, powieś pranie na suszarce i otwórz szeroko okno.
Niektóre ubrania, szczególnie te z dzianin i wełny, które maja tendencję do rozciągania, susz na suszarce na rozłożonym ręczniku w neutralnym kolorze.
Przechowywanie
Jeśli suszyłeś ubrania w suszarce, wyciągnij je natychmiast po zakończeniu cyklu, gdyż pozostawienie ich na dłużej może powodować ich mocniejsze zgniecenie i zmarszczenie. Ubrania łatwiej powiesić bez konieczności rozprostowywania zagięć i pomarszczeń, gdy są świeżo wysuszone, niektóre nie będą wymagały prasowania.
Używaj odpowiednich do wielkości ubrań wieszaków – powieś na nich sukienki, spódnice czy spodnie.
Nie wciskaj na siłę do przepełnionej szafy kolejnych ubrań, powinny wisieć tak, aby ''mogły oddychać''
Ubrania przeznaczone do schowania w szufladach i szafkach spróbuj złożyć wzdłuż szwów. Spodnie, które mają podszewkę najlepiej powiesić w szafie na specjalnych wieszakach do spodni.
Aby zapewnić swoim ubraniom ładny zapach możesz użyć woreczków z suszoną lawendą. Jeśli w któreś z Twoich szaf przechowujesz ubrania rzadko używane, futra, skóry warto zaopatrzyć się w środki odstraszające mole. Przed włożeniem takich ubrań należy najpierw dokładnie je wywietrzyć, a te, które można prać - należy wyprać, aby pozbyć się charakterystycznego zapachu.