Szukaj w serwisie

×
11 grudnia 2015

Chodzi ksiądz po kolędzie – ile włożyć do koperty?

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż, a zaraz po nich zgodnie z tradycją katolicką, duchowni wyruszą do naszych domów z kolędą. Wiele osób jednak nie wie, jak prawidłowo przygotować się do tej ważnej wizyty w naszym domu.

Jak przygotować dom na wizytę księdza i ile włożyć do koperty?


Obowiązkowym symbolem w każdym domu podczas kolendy jest symbol zbawienia, czyli krzyż. Po jego dwóch stronach należy postawić zapalone świece, których płomień symbolizuje przyjście Chrystusa. Ważne jest też kropidło i woda święcona, służące do błogosławieństwa naszego domostwa. W większości przypadków jest to zwykła woda poświęcona przez odwiedzającego nas duszpasterza. Na stole można też położyć Pismo Święte, a małe dzieci mogą przygotować zeszyty do religii. Na koniec ostatni element, czyli ofiara i tu często pojawia się pytanie: dawać czy nie dawać, a jeśli tak, to ile?



Według informacji proboszcza jednej z parafii w Warszawie, ofiara jest całkowicie dobrowolna i zależy od sumienia oraz możliwości wiernego  – Bywa i tak, że ksiądz widząc że rodzina nie jest zamożna, w dyskretny sposób odmawia przyjęcia ofiary lub też sam próbuje w jakiś sposób pomóc tej rodzinie – dodaje duchowny. Zwykle jednak średnie sumy takich ofiar w kopercie wahają się między 20 a 50 zzł. Pieniądze otrzymane podczas kolendy są wydawane przez proboszcza na najważniejsze potrzeby danej parafii, np. remonty czy zakup jakiegoś niezbędnego sprzętu do świątyni. O czym jeszcze warto pamiętać? Malowany na drzwiach z okazji święta Trzech Króli symbol K M B da księdzu dodatkową informację, że w tym domostwie mieszkają katolicy, którzy mogą go przyjąć. Jak radzą sami duchowni, jeśli z jakiegoś powodu nie mamy ochoty gościć w domu duszpasterza zamiast udawać, że nie ma nas w mieszkaniu, najlepiej jest otworzyć drzwi i po prostu o tym powiedzieć.

 



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: