TheFad.pl – Polska i Świat. Opinie i komentarze

Nie żyje Wiesław Michnikowski. Wybitny aktor komediowy zmarł w wieku 95 lat

W wieku 95 lat odszedł wybitny polski aktor komediowym Wiesław Michnikowski, tę smutną wiadomość przekazał na Facebooku jego syn Piotr Michnikowki.

Wiesław Michnikowski zagrał w około 50 filmach i serialach telewizyjnych, występował w kabarecie, ale sam uważał się przede wszystkim za aktora teatralnego.

Poza teatrem popularność przyniosły mu występy estradowe, filmowe i telewizyjne. Był jedną z gwiazd telewizyjnego „Kabaretu Starszych Panów”, kabaretu „Dudek” oraz radiowego „Podwieczorku przy mikrofonie”.

Jedną z najsłynniejszych kreacji filmowych z udziałem aktora była komedia Juliusza Machulskiego „Seksmisja” z 1983 roku, gdzie Wiesław Michnikowski wcielił się w kobiecą rolę Jej Ekscelencji.

Aktor występował także m.in. w filmach Rififi po sześćdziesiątce, Gangsterzy i filantropi, Otello z M-2, Skutki noszenia kapelusza w maju oraz w niezapomnianej komedii muzycznej „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy” (1978) Janusza Rzeszewskiego i Mieczysława Jahody.

Wiesław Michinikowski urodził się 3 czerwca 1922 r. w Warszawie. W 1946 r. zdał aktorski egzamin eksternistyczny i ukończył Szkołę Dramatyczną Karola Borowskiego w Lublinie.

Do 1951 r. mieszkał i pracował w Lublinie. Wraz z przeprowadzką do Warszawy nastąpił jego debiut ekranowy w filmie Leonarda Buczkowskiego „Pierwszy start” (1950).

Na przełomie lat 50. i 60. był jedną z czołowych gwiazd telewizyjnego Kabaretu Starszych Panów.

W latach 60-tych zagrał między innymi w „Wojnie domowej” Jerzego Gruzy (1965), „Klubie profesora Tutki” Andrzeja Kondratiuka (1968) oraz „Czterech pancernych i psie” (1969-70).

Aktor był żonaty z Marią Sobieszek. W listopadzie 2014 ukazała się książka „Tani drań” – wywiad rzeka z Wiesławem Michnikowskim, przeprowadzony przez syna aktora, Marcina. Drugim synem jest rzeźbiarz Piotr Michnikowski.

 

(df) thefad.pl

 

 

 

 

Exit mobile version