Yerba Mate to napój sporządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Zawiera w sobie mateinę. Uchodzi za cudowną alternatywę dla kawy oraz herbaty.
Początki Yerba Mate
Udokumentowana geneza Yerba Mate sięga siedemnastego stulecia. Wówczas to misjonarze zakonu jezuitów dotarli na zamieszkiwane przez plemię Guarani tereny dorzecza rzeki Parany w Ameryce Południowej. Odkryli oni, że tamtejsze ludy piły napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego, który stanowił wręcz niemal ich ulubioną używkę. Efektem tego można stwierdzić, że nieudokumentowana geneza Yerba Mate sięga czasów o wiele wcześniejszych. Dzieje Yerba Mate jawią się niezwykle interesująco. Zakon jezuitów sprowadził go do Europy jako alternatywę sprowadzanej z Azji herbaty, a z czasem nawet jako sprowadzanej z Afryki kawy. Napój ten stał się na tyle popularny, iż zaczął funkcjonować jako narodowy napój Argentyny, Brazylii, Paragwaju i Urugwaju, czyli krajów, skąd sprowadza się liście ostrokrzewu paragwajskiego. Istnieje też legenda o Yerba Mate, która głosi, iż to napój przyjaźni. Według niej boginie Księżyca i Chmury zstąpiły na Ziemię, aby ją zwiedzić, ale zostały zaatakowane przez jaguara, uratował je jednak starzec. W zamian co dostał od nich nowy gatunek rośliny, mianowicie ostrokrzew paragwajski.
Yerba Mate a herbata i kawa
Yerba Mate nazywa się niekiedy rodzajem herbaty, lecz to zdecydowanie niepoprawna nomenklatura. Otóż tak jak kawę sporządza się z ziaren kawowca, czy czekoladę z ziaren kakaowca, tak też herbatę sporządza się z liści krzewu herbacianego. Yerba Matę przyrządza się natomiast z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Stanowi więc on zupełnie inny napój. Utożsamianie Yerba Mate z herbatą wynika z dwóch czynników. Po pierwsze gdy sprowadzono z Ameryki do Europy Yerba Mate stała się ona alternatywą sprowadzanej z Azji herbaty. Po drugie Yerba Mate zawiera mateinę, czyli odpowiednik zawartej w herbacie teiny i zawartej w kawie kofeiny.
Rodzaje Yerba Mate
Yerba Mate występuje w wersji elaborada i despalada. Pierwszy rodzaj, zwany też sin palo, nie zawiera dodatkowych gałązek. Drugi rodzaj, zwany też con palo, dodatkowe gałązki zawiera. Gałążki te, nazywane patyczkami, zmniejszają poziom mateiny, sprawiając że Yerba Mate pozostaje łagodniejsza w smaku.
Magia mateiny
Mateina to psychoaktywna substancja pochodzenia organicznego. W rzeczywistości stanowi tę samą substancję co kofeina i teina. Różni się nazwą ze względu na różne źródło pochodzenia – kofeina w kawie, teina w herbacie, mateina w Yerba Mate. Różni się też jednak nieco działaniem, bo jedne działają słabiej, a drugie mocniej.
Wyższość mateiny nad teiną oraz kofeiną
Yerbę Matę uznaje się za o wiele lepszą alternatywę dla kawy oraz herbaty. Wszystko przez to, że zawarta w niej mateina działa podobnie do kofeiny i teiny, czyli dodaje sił witalnych i podnosi ciśnienie, ale jednocześnie nie wypłukuje magnezu. A warto wiedzieć, że magnez, zwany pierwiastkiem życia, bierze udział we wszystkich fizycznych i psychicznych procesach życiowych. Bez niego drżą mięśnie, bolą kości i stawy, samopoczucie ulega ekstremalnemu osłabieniu, a dodatkowo pojawiają się stany nerwowe i lękowe.
Artykuł został przygotowany we współpracy z kawaczyherbata24.pl.