TheFad.pl – Polska i Świat. Opinie i komentarze

Wyrok TK: Nawet demokratycznie wybrany parlament nie ma prawa łamać konstytucji

Jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie najnowszej pisowskiej ustawy o TK. Sędziowie po niejawnym posiedzeniu ws. konstytucyjności ustawy „naprawczej” uznali ją za częściowo niekonstytucyjna i stwierdzili, że narusza szereg zasad ujętych w konstytucji.

Za niekonstytucyjne sędziowie uważają:
– zapisy o generalnej zasadzie badania wniosków w kolejności wpływu,
– zakwestionowano możliwość blokowania wyroku pełnego składu przez czterech sędziów oraz
– zapis, że prezes TK „kieruje wniosek” o ogłoszenie wyroku do premiera.

Sędziowie za niekonstytucyjne uznali równie punkty zobowiązujące prezesa TK, by dopuścił do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm, stwierdzają również, że niezgodne z konstytucją jest wyłączenie wyroku TK z 9 marca br. z obowiązku urzędowej publikacji

Wyrok TK nie został wydany jednogłośnie. Odrębne zdanie złożyli sędziowie zgłoszeni przez Prawo i Sprawiedliwość: Piotr Pszczółkowski, Julia Przyłębska i Zbigniew Jędrzejewski.

Uzasadniając decyzję TK sędzia Andrzej zaznaczył, że „Trybunał Konstytucyjny stoi na straży trójpodziału władzy i nie może stracić zdolności funkcjonowania.”

– Konstytucja uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe i zatwierdzona przez naród w referendum wyznacza organom państwa reguły postępowania, określając ich prawa i obowiązki względem siebie – mówił prof. Andrzej Wróbel.

– Nawet demokratycznie wybrany parlament nie ma prawa ustanawiać regulacji sprzecznych z ustawą zasadniczą – zaznaczył sędzia Trybunału Konstytucyjnego

Pisowski projekt ustawy „naprawczej” został podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę 30 lipca. Ustawa została zaskarżona do TK przez posłów PO, Nowoczesnej i PSL, a także Rzecznika Praw Obywatelskich i Pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

Po ogłoszeniu dzisiejszego wyroku pojawiają się już pierwsze komentarze:

 

 

Exit mobile version