BIK – z nazwą ta spotykasz się biorąc kredyt lub pożyczkę. Czym jest BIK? Jak można sprawdzić swój raport? Na te pytania związane z BIK postaramy się odpowiedzieć w treści tego artykułu.
BIK – co to takiego?
Biuro Informacji Kredytowej, jest firmą założoną w 1997 roku przez Związek Banków Polskich i banki prywatne w celu gromadzenia i udostępniania danych dotyczących historii kredytowej klientów wszelkiego rodzaju instytucji finansowych.
Jakie właściwie informacje gromadzone są przez BIK?
Biuro Informacji Kredytowej gromadzi, przechowuje i udostępnia informacje o zobowiązaniach kredytowych - zarówno problematycznych, jak i tych spłacanych wzorowo i w terminie.
W jakim celu gromadzone są te informacje?
W zależności od tego, czy nasza historia kredytowa w BIK jest pozytywna, czy nie, stanowi rekomendację, lub ostrzeżenie dla instytucji finansowych w których ubiegamy się o kredyt.
Jakie informacje są gromadzone i przechowywane w BIK?
W Biurze Informacji Kredytowej przechowywane są informacje zarówno pozytywne jak i negatywne na temat:
- kredytów na zakup towarów
- kredytów konsumpcyjnych gotówkowych
- kredytów studenckich
- kredytów mieszkaniowych
- pożyczek pracowniczych
- odnawialnych linii kredytowych
- kart kredytowych
- debetów w rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych
- poręczeń kredytowych
Informacje dotyczą ewentualnych opóźnień w spłatach, bądź ich braku i aktualnej wysokości zadłużenia.
Jak informacja z BIK wpływa na decyzję kredytową?
Nasza historia w BIK zaczyna się tworzyć wraz z zaciągnięciem pierwszej pożyczki w dowolnej instytucji finansowej współpracującej z Biurem. Kiedy wyrazimy na to zgodę, są widoczne nawet po spłacie zobowiązania. Jest to dla nas korzystne – stanowi swego rodzaju rekomendację nas, jako rzetelnego klienta. Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy nie spłacamy zobowiązania zgodnie z harmonogramem. Informacje o braku spłat i opóźnieniach, są widoczne w BIK przez 5 lat nawet bez naszej zgody. Zawsze jednak przed umieszczeniem informacji o opóźnieniu w BIK, jesteśmy o tym informowani.
Decyzja o przyznaniu bądź o odmowie przyznania pożyczki, jest zawsze samodzielną decyzją konkretnej instytucji, w której ubiegamy się o pożyczkę. Informacje zgromadzone w BIK są jednak szczegółowo analizowane i mają na tę decyzję niebagatelny wpływ. Klienci, którzy mają historię w BIK, a o których zgromadzono wyłącznie pozytywne informacje, mają większe szanse na zaciągnięcie kredytu, niż ci, którzy nigdy nie spłacali żadnych pożyczek. Małe szanse mają natomiast osoby zadłużone i te, które wcześniejsze zobowiązania spłacały nieterminowo.
Jak sprawdzić, co BIK zgromadził o nas?
Raporty o zobowiązaniach wobec banków, SKOK-ów i innych instytucji finansowych, nie mogą znaleźć się w rękach niepowołanych, w związku z czym tożsamość osób chcących poznać swoją historię kredytową zapisaną w BIK, jest szczegółowo weryfikowana.
Aby zdobyć raport na swój temat, należy założyć konto w BIK. Na tym właśnie etapie, weryfikowana jest nasza tożsamość. Wybieramy jedną z 2 metod:
- Podajemy PESEL, nr dowodu osobistego, adres i numer telefonu. Pocztą elektroniczną wysyłamy skan dowodu osobistego i wykonujemy przelew weryfikacyjny w wysokości 1 zł. na wskazany rachunek.
- Wysyłamy formularz rejestracyjny, w którym podajemy PESEL, numer dowodu, adres i numer telefonu drogą elektroniczną i czekamy na list polecony z kodem weryfikacyjnym.
Po zalogowaniu do swojego konta w BIK, mamy możliwość wyboru następujących usług:
- Ważny przez rok pakiet 12 raportów BIK oraz możliwość otrzymywania SMS w momencie, gdy ktoś posłuży się naszymi danymi
- Wskaźnik BIK, czyli informacja o aktualnym statusie wyrażona za pomocą 3 kolorów: zielony, gdy spłaty przebiegają bez opóźnień, żółty – w przypadku opóźnień do 30 dni i czerwony dla opóźnień powyżej 30 dni – usługa ważna przez 12 miesięcy.
- Raport BIK – jednorazowa informacja o historii kredytowej, wskaźniku kondycji finansowej i ocenie punktowej. Istnieje możliwość zakupu pakietu 3 raportów.
- Raport o kontrahencie – podając NIP firmy, możemy sprawdzić jej kondycję finansową przed rozpoczęciem współpracy.
- Ważny przez 12 miesięcy wskaźnik kondycji kontrahenta.
Wszystkie powyższe usługi są płatne, jednak raz na 6 miesięcy każdy konsument ma możliwość pobrania informacji o sobie w ramach kopii danych osobowych gromadzonych w BIK. Wniosek możemy złożyć zarówno przez konto w BIK, jak też pocztą tradycyjną lub – jeśli posiadamy podpis kwalifikowany – pocztą elektroniczną. Niestety BIK nie ma ustawowo określonego terminu, w którym bezpłatny raport powinien nam być dostarczony.
Źródła: zaradnyfinansowo.pl, bik.pl, wikipedia