Wojciech Grabowski
Wojciech Grabowski to artysta, którego prace urzekły mnie mnogością szczegółów, kolorystyką i fantazją. Celowo nie użyłam słowa rysownik a artysta, bo rysunek jest tylko jednym z jego talentów.
Wojciech Grabowski pochodzi z Przemyśla i z tamtejszymi wspomnieniami z dzieciństwa związanych jest wiele jego prac, ale Śląsk, z którym związany jest już od wielu lat, natchnął go równie mocno.
Jest absolwentem Instytutu Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Studium Scenariuszowego Szkoły Filmowej w Łodzi. Wykładowca Akademii Śląskiej w Katowicach.
Z zamiłowania rysownik, pisarz, autor filmów o sztuce realizowanych dla TVP Kultura:
„Ekspresjonizm w Polsce” -
„Podróż z Rafałem Malczewskim”
„Artes – nadrealiści ze Lwowa”.
Jego debiut pisarski, rozpoczął się w roku 2012 zbiorem opowiadań „Człowiek-motocykl”.
Kolejno wydał następujące pozycje:
„Archi-traf. Opowieści o architekturze Śląska i Zagłębia" (2015)- Architektura w tych opowieściach, ściśle splata się z życiem, a domy i ulice uruchamiają narrację. Prezentowane teksty dotyczą obiektów z czasów PRL-u, a także budowli, które zapowiadały modernizm albo powstawały w jego szczytowym okresie. Wiedza autora z zakresu historii sztuki i architektury jest tu nieustannie konfrontowana z własnym doświadczeniem egzystencji w wielkomiejskiej przestrzeni. Z uważnej i wnikliwej obserwacji architektury wynikają fascynujące historie o rozwoju cywilizacji przemysłowej oraz utopii PRL-u.
„Miastowidz. Opowieści ze śląskiej metropolii” (2016)
„Dizajn tamtych czasów” (2017) - 15 opowieści o przedmiotach, które w PRL wywoływały gorące emocje nie tylko dorastającego w tamtym czasie Autora.
„Tu. Sztuka i przestrzeń Górnego Śląska” (2018) - Zabierając nas na włóczęgę w ciemne uliczki i podejrzane zaułki, Wojciech Grabowski snuje gawędę o Śląsku, jakiego nie znamy: przestrzeni dorastania, ulotnych wrażeń, mglistych wspomnień i sztuki. Bo to właśnie przeszłość, przestrzeń i sztuka są bohaterami jego opowieści.
W 2019 roku stworzył cykl ilustracji do dawnych polskich nowel fantastycznych (od XVIII w. do pocz. XX) które ukazały się w antologii „Włosy krzyczące na głowie”.
Od 2020 wydaje książki bibliofilskie w numerowanych nakładach. Dotychczas powstały:
„O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” Juliana Tuwima,
„Sen” Antoniego Langego,
„Pani Twardowska” Adama Mickiewicza.
W 2022 roku ukazało się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego krytyczne opracowanie poematu Aleksandra Wata „JA z jednej strony i JA z drugiej strony mego mopsożelaznego piecyka” z jego rysunkami.
Prace Wojciecha Grabowskiego, możecie Państwo podziwiać na Instagramie