"Jedynym kandydatem, który uzyskał poparcie Zgromadzenia SN, a więc ponad połowy członków tego organu, jest sędzia Włodzimierz Wróbel. A zatem tylko on może zostać przedstawiony Prezydentowi RP i być przez niego powołany na stanowisko Pierwszego Prezesa SN", stwierdza Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” w Stanowisku z dnia 23 maja w sprawie wyboru kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.
Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” stwierdza, że z treści art. 183 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wynika jasno, że Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent RP na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego. Jedynym kandydatem, który w dniu 23.05.2020 r. uzyskał poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, a więc ponad połowy członków tego organu, jest sędzia Włodzimierz Wróbel, a zatem tylko on może zostać przedstawiony Prezydentowi RP i być przez niego powołany na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.
Pozostali czterej kandydaci nie dość, że nie uzyskali poparcia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, to zostali powołani w wadliwej, upolitycznionej procedurze, co podważa ich status jako sędziów SN. W ocenie Stowarzyszenia powołanie którejkolwiek z tych osób na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jest niedopuszczalne.
Również z aktualnego sondażu wynika, że w opinii społeczeństwa jest pożądane (62%), aby kandydat na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego miał poparcie większości Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. Głos społeczeństwa w tak istotnej sprawie, która dotyczy niezależności sądownictwa i równoważenia się władz, powinien być dla Prezydenta RP szczególnie ważny.