TheFad.pl – Polska i Świat. Opinie i komentarze

Witold Pyrkosz nie żyje

Witold Pyrkosz nie żyje. Fot. Źródło: facebook.com/mjakmilosc

Witold Pyrkosz, znany aktor teatralny i filmowy, nie żyje. Tę smutną wiadomość przekazał w sobotę oficjalny fanpage serialu „M jak miłość”.

„Odszedł cudowny Człowiek, nasz wspaniały Mistrz i wielki Przyjaciel. A wraz z nim odeszła cząstka każdego z nas… Pozostaje ogromna pustka, nieopisany smutek i żal. Dziękujemy Ci Witku za każdą piękną chwilę. Będziemy bardzo tęsknić i nigdy nie zapomnimy.”

 

Witold Pyrkosz miał 90 lat. Karierę aktorską zaczynał w latach 50. Nazywany był „królem polskich seriali” – to pamiętny Pyzdra z „Janosika”, Wichura z „Czterech pancernych i psa”, Balcerek z „Alternatyw 4”, senior rodu Mostowiaków w „M jak miłość” i Duńczyk z filmów „Vabank” i „Vabank 2”.

Witold Pyrkosz urodził się 24 grudnia 1926 r. w Krasnymstawie, choć w jego dokumentach jako data urodzenia figuruje 1 stycznia 1927 r. W swoich wspomnieniach „Podwójnie urodzony”, opublikowanych w roku 2009, aktor opowiedział m.in. o swej babce Bronisławie, która nie mogąc pogodzić się z faktem, że jej wnuk przyszedł na świat w Krasnymstawie, a nie we Lwowie, dokonała zmiany w akcie urodzenia. W rezultacie aktor we wszystkich dokumentach ma wpisany Lwów i datę 1 stycznia 1927 r.

– Urodziłem się 24 grudnia 1926 roku w Krasnymstawie, tutaj mieszkał i pracował mój ojciec. – wspominał Witold Pyrkosz – Gdy byłem jeszcze niemowlęciem, matka wyjechała ze mną do Lwowa, do swojej matki, czyli mojej babki Bronisławy Kałahurskiej, która spytała:

„Gdzie się urodził mój wnuk?”

Mama odpowiedziała: „W Krasnymstawie”.

„Co to za wieś?! Gdzie ta wieś?!” – krzyknęła babka i oznajmiła: „Wykluczone, mój wnuk nie mógł się urodzić w jakimś Krasnymstawie, on się musiał urodzić we Lwowie”.

I tak zmieniono mi miejsce urodzenia. Ale została jeszcze ta niefortunna (…) data. Babka (…) stwierdziła: „Niedobrze, przez te kilka dni do wojska pójdzie wcześniej. Nie, lepiej, żeby urodził się we Lwowie 1 stycznia 1927 roku”. I tak mam zapisane w papierach

Na szklanym ekranie Witold Pyrkosz zadebiutował u Jerzego Kawalerowicza, w filmie „Cień” (1956) gdzie wcielił się w Malutkiego, dowódcę oddziału Narodowych Sił Zbrojnych.

Następnie zagrał m.in. muzyka Kardasa w trzeciej części „Eroiki” (1957) Andrzeja Munka i Błażeja w „Rękopisie znalezionym w Saragossie” (1965) Wojciecha J. Hasa.

Witold Pyrkosz zagrał niemal we wszystkich wielkich polskich w serialach.W 1966 r. jako kapral Wichura znalazł się w serialu „Czterej pancerni i pies” Konrada Nałęckiego i Andrzeja Czekalskiego, a rok później zagrał w komedii Sylwestra Chęcińskiego pt. „Sami swoi” (1967).

Następnie pojawiał się w „Stawce większej niż życie”, „Kopernik”, „Daleko od szosy”, „Dom”, „Kariera Nikodema Dyzmy”.

Wielką popularność zdobył grając zbójnika Jędrusia Pyzdrę w serialu „Janosik” (1974) Jerzego Passendorfera, w którym w tytułową rolę wcielił się Marek Perepeczko.

– Istnieje miasto Pyzdry, którego mieszkańcy obdarowali mnie tytułem honorowego obywatela i wręczyli mi drewniany klucz do bram – wspominał aktor w jednym z wywiadów.

 

(df) thefad.pl

 

 

Exit mobile version