Anna Frach
Anna Frach
Kiszenie buraków jest proste i niekłopotliwe. Należy jednak pamiętać, że cały proces kiszenia trochę trwa i aby mieć pyszny wigilijny barszczyk na zakwasie, należy się do tego zabrać odpowiednio wcześniej.
Potrzebny nam będzie duży słój ok. 2 litrowy, lub specjalny gliniany garnek do kiszenia, 1 kg buraków, kilka ząbków czosnku, liść laurowy, ziele angielskie, kilka ziaren kminku i skórka dobrego chleba na zakwasie.
Buraki dokładnie myjemy, następnie obieramy ze skórki i kroimy w talarki a następnie wkładamy do wyparzonego naczynia wraz z przyprawami. Zalewamy 2 litrami przegotowanej, letniej wody. Aby przyspieszyć zakwaszenie, możemy dodać kawałek chleba, któryjednak po ok. 3 dniach powinno się usunąć. Naczynie przykrywamy gazą, podziurkowanym papierem lub folia spożywczą i zostawiamy w kuchni w temperaturze pokojowej.
W zależności od temperatury pomieszczenia, zakwaszanie trwa 5 do 6 dni. Wtedy buraki należy odcedzić a piękny w kolorze płyn przelać do butelek i przechowywać w lodówce. Pić na zimno lub ciepło, dodając ewentualnie przyprawy (sól, kminek, zmielone goździki, odrobinę cukru). Podgrzewać tylko odrobinę, nie dopuszczając w żadnym wypadku do zagotowania przede wszystkim ze względu na utratę wartości oraz koloru!
Z odcedzonych buraków można przygotować barszczyk
W tym celu pozostawione buraki zalewamy w garnku jeszcze raz tym razem wrzącą wodą, tak żeby je przykryła i dorzucamy:
2-3 suszone pokruszone grzyby
8-10 ziarenek czarnego pieprzu
1 lyzeczkę kminku
1/2 łyżeczki soli
1 łyżkę cukru
2-3 ząbki czosnku
5 ziarenek ziela angielskiego
1 liść laurowy drobno pokruszony
Przykrywamy, pozostawiamy na kilka godzin (najlepiej na całą noc) a następnie gotujemy, doprowadzając do wrzenia. Odcedzamy wywar od buraków a otrzymany ciepły barszcz doprawiamy jeszcze, jeśli to konieczne, solą lub pieprzem. Smacznego!
Anna Frach