Szukaj w serwisie

×
26 października 2016

Watykan zaprezentował instrukcję pochówku ciał. Czy zabrania wiernym kremacji?

Watykan choć dopuszcza kremację, to zakazuje wiernym rozrzucania prochów, trzymania ich w domu i przerabiania na pamiątki. Fot. pixabay

Watykan choć dopuszcza kremację, to zakazuje wiernym rozrzucania prochów, trzymania ich w domu i przerabiania na pamiątki. Fot. pixabay

„Aby zmartwychwstać z Chrystusem” – to tytuł zaprezentowanej w Watykanie instrukcji pochówku ciał zmarłych oraz przechowywania prochów w przypadku kremacji.

W instrukcji przypomina się, że Kościół wprawdzie zaleca zachowanie zwyczaju grzebania ciał, ale nie zabrania kremacji, o ile tylko nie została wybrana celem zaprzeczenia wierze chrześcijańskiej. Przyznaje przy tym, że Kościół nadal preferuje pochówek ciał, jako że w ten sposób okazuje się większy szacunek zmarłym, kremacja jednak nie jest zakazana, "chyba że została wybrana z powodów sprzecznych z nauką chrześcijańską"

Stolica Apostolska podkreśla, że zmarłych należy chować na cmentarzu czy w innym miejscu świętym i przypomina, że „grzebiąc ciała wiernych zmarłych, Kościół potwierdza wiarę w zmartwychwstanie ciała i zamierza uwydatnić wysoką godność ludzkiego ciała, jako nierozłącznej części osoby, której historię to ciało współdzieli."

Zezwolenia na spalanie ciał Watykan udzielił już w 1963 r., na początku pontyfikatu Pawła VI. 20 lat później zostało ono – z tym samym zastrzeżeniem – wprowadzone przez Jana Pawła II do Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Instrukcja wskazuje, że w razie kremacji „prochy zmarłego muszą być przechowywane w miejscu świętym, czyli na cmentarzu lub w pewnych przypadkach w kościele czy na terenie przeznaczonym na ten cel przez odpowiednie władze kościelne."

Watykan zakazuje wiernym rozrzucania prochów i trzymania ich w domu: „Przechowywanie prochów w miejscu zamieszkania nie jest dozwolone” i jedynie wyjątkowo miejscowy biskup może na to zezwolić." - podkreśla się w instrukcji i bezwzględnie zabrania przerabiania prochów na pamiątki: „nie należy zezwalać na rozrzucanie prochów w powietrzu, na ziemi lub w wodzie albo w inny sposób, ani też na przerabianie kremowanych prochów na pamiątki, biżuterię czy inne przedmioty”. – zaznaczono w opublikowanej instrukcji.

 

(df) thefad.pl / radiovaticana.va



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: