TheFad.pl – Polska i Świat. Opinie i komentarze

W sobotę 22 lipca, przed godziną 2 nad ranem, Senat przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym

22 lipca, przed godziną 2 w sobotę Senat przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym. Teraz wszystko w rękach prezydenta. Protestujący przed parlamentem na wieść o wyniku głosowań zaczęli wznosić okrzyki „Targowica!”, „Zdrajcy!”, „Hańba!” i „Demokracja!”

Wieszanie zdrajców (in effigie) Jan Piotr Norblin. Konfederacja targowicka – spisek magnacki zawiązany w Targowicy 27 kwietnia 1792 w Petersburgu, w porozumieniu z carycą Rosji Katarzyną II, pod hasłami obrony zagrożonej wolności przeciwko reformom Sejmu Czteroletniego i Konstytucji 3 maja, uznany za symbol zdrady narodowej

W Senacie po kilkunastu godzinach debaty pod osłoną nocy przegłosowano nową ustawę o Sądzie Najwyższym. 

W głosowaniu wzięło udział 80 senatorów. Za ustawą głosowało 55, przeciw było 23, 2 wstrzymało się od głosu.

Warto zaaznaczyć, że PiS ma w Senacie 64 senatorów, dwóch z nich wstrzymało się od głosu: Aleksander Bobko i Jarosław Obremski.

 Tuż po głosowaniu do demonstrantów wyszła m.in. grupa senatorów PO, w tym wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Bogdan Klich i Sławomir Rybicki. Powitano ich okrzykami: „dziękujemy” i „demokracja”.

– To nie jest przegrana wojna – powiedział do manifestujących Bogdan Borusewicz.

– Zrobiliśmy to, co dało się zrobić (…) Jesteście wspaniali, to wy bronicie dzisiaj honoru polskiej demokracji – powiedział senator Bogdan Klich.

 

PiS wystarczył tydzień, aby przepchnąć przez parlament ustawę, która oznacza likwidację Sądu Najwyższego. Senatorowie zdecydowali o przyjęciu ustawy o Sądzie Najwyższym w całości. Nie wysłuchano protestujących Polaków.

Teraz ustawa trafi do prezydenta. Jeśli prezydent nie zawetuje ustawy, to Zbigniew Ziobro będzie decydował m.in. o tym, kto zasiada w Sądzie Najwyższym. 

„Tak umiera demokracja” – podsumowała posłanka PO Marta Golbik, prezentując nagranie z głosowania w Senacie. 

 

(df) thefad.pl

Exit mobile version