Szukaj w serwisie

×
16 maja 2018

Jak przygotować się w podróż survivalową?

Aktywność fizyczną można realizować na wiele sposobów. Niektórzy preferują bieganie czy jazdę na rowerze, a inni oczekują czegoś więcej.

Jak przygotować się w podróż survivalową?

Bardziej wymagającym fanom ruchu, którzy jednocześnie chcieliby przeżyć przygodę życia, poleca się podróż survivalową. To idealna metoda nie tylko na aktywne spędzenie wolnego czasu, ale także sprawdzenie się i oderwanie od szarej codzienności. Jednak aby móc zrealizować taki wypad, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt. Co warto kupić przed wyjazdem?

Survival, czyli szkoła przetrwania, to połączenie wiedzy i umiejętności. Dzięki nim każdy będzie w stanie zachować się nie tylko w sytuacji zagrożenia (np. powódź, pożar), ale także kiedy znajdzie się np. sam w lesie czy w górach. Taka wędrówka w wymagającym terenie może być naprawdę ekscytująca, a do tego niezwykle pouczająca. Jednak podróż survivalową należy zacząć jeszcze w domowym zaciszu, tzn. skompletować cały zestaw niezbędnych sprzętów i poznać wszelkie tajniki poruszania się po nieznanej przestrzeni.

Survival – co to jest?

Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę jest survival. A jest to szereg praktycznych umiejętności. Do tego konieczna jest także wiedza. Obecnie w ofertach różnych firm nie brakuje kursów survivalowych, które nie tylko stanowią przyjemną odskocznię od problemów życia codziennego, ale także dostarczają wielu pożytecznych informacji. Czego można dowiedzieć się, uczestnicząc w takim kursie? Przede wszystkim na takich zajęciach można zdobyć wiedzę odnośnie przygotowywania schronienia, rozpalania ogniska, zdobywania pożywienia, orientacji w terenie, pierwszej pomocy i wielu innych ciekawych kwestii.

Podróż survivalowa – wyposażenie

Na wypad survivalowy należy się dobrze zaopatrzyć. I nie chodzi tutaj o sprzęt elektroniczny i inne gadżety, a naprawdę podstawowy ekwipunek, który pozwoli przetrwać w lesie czy w górach.

Przebywanie z dala od cywilizacji wymaga przygotowania, także psychicznego. Jednak bez wątpienia każdy, kto spróbuje tego rodzaju aktywności, będzie chciał powrócić na łono natury, gdyż survival pozwala pokonywać własne słabości, przez co daje dużo satysfakcji. Ponadto pomaga się zrelaksować i zapomnieć o problemach.

Co jest koniecznym wyposażeniem każdego survivalowca?

Namioty turystyczne – bez namiotu trudno o spokojny nocleg. Warto więc wybierać wyroby sprawdzonych producentów. W przypadku wędrowania najlepiej spełnią swoje zadanie lekkie namioty turystyczne kopułowe z aluminiowym stelażem. Powinny być także wodoodporne (najlepiej takie o wodoodporności 3000 mm słupa wody) oraz mieć podklejane szwy.

Śpiwór niezwykle ważny element wyposażenia survivalowca. W przypadku spania pod namiotem sprawdzi się śpiwór o komforcie cieplnym minimum 0°C. W sklepach znaleźć można śpiwór typu „mumia” lub „koperta”, jednak to pierwsze rozwiązanie jest o wiele bardziej korzystne. Może nie zapewnia dużo miejsca do spania, ale doskonale utrzymuje ciepło. Jeśli komuś zależy na jak najwyższej izolacji i dobrej kompresji, powinien zaopatrzyć się w śpiwór z ociepliną naturalną. Jeśli ważniejsze jest szybkie suszenie śpiwora, wówczas lepiej kupić śpiwór z wypełnieniem syntetycznym.

Plecak turystyczny – każdy fan survivalu musi posiadać plecak, w którym znajdzie się miejsce dla dobytku, m.in. ubrań, apteczki, ręcznika. Dobry plecak turystyczny to taki wyposażony w stelaż, ruchomy system nośny, pas piersiowy i biodrowy. Miłośnikom krótszych wypadów, np. dwudniowych, wystarczy mniejszy plecak ze zwykłymi szelkami i usztywnianym tyłem.

Podróż survivalowa to idealna aktywność dla wszystkich tych osób, które chcą pobyć z dala od cywilizacji i codziennych problemów. Pomaga się wyciszyć, a jednocześnie daje dużo satysfakcji. Każdy survivalowiec musi jednak mieć odpowiedni sprzęt: namiot turystyczny, śpiwór i plecak turystyczny to absolutny „must have” każdego miłośnika spędzania czasu na łonie natury. Ponadto nie można także zapominać o wiedzy i umiejętnościach, które są niezbędne do przetrwania w trudnym terenie.



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: