Aż do tego roku, największy radioteleskop na świcie, o średnicy 305 metrów, znajdował się w Obserwatorium Arecibo w Portoryko.
W minioną niedzielę, jak poinformowała Chińska Akademia Nauk, zakończono budowę i montaż radioteleskopu, o powierzchni 30 boisk piłkarskich i średnicy 500 metrów. Wart około 180 milionów dolarów radioteleskop, rozpocząć ma swoją pracę już za 2 miesiące. Do jego budowy wykorzystano 4.5 tysiąca paneli, a cały proces budowy i montażu trwał 5 lat.
Urządzenie zostało umiejscowione w chińskiej prowincji Guizhou, w rejonie, który gwarantuje minimalną ilość zakłóceń radiowych, co przełoży się na jego skuteczność. Przez pierwsze lata, radioteleskop zostanie poddany testom i dokładnej kalibracji, ale po tym czasie zostanie udostępniony naukowcom z całego świata.
Jak poinformował zastępca departamentu obserwacji astronomicznej Chińskiej Akademii Nauk - ''Radioteleskop FAST niesie ze sobą potencjał badawczy, który umożliwi poszukiwanie nowych obiektów w przestrzeni kosmicznej i lepsze zrozumienie genezy wszechświata. Urządzenie przyśpieszy także globalny wyścig w poszukiewaniu śladów życia poza naszą planetą".
Urządzenie będzie wykorzystywane do badania wodoru w odległych galaktykach, wykrywania pulsarów (gwiazd), detekcji fal grawitacyjnych o niskiej częstotliwości, a także do poszukiwania śladów życia we wszechświecie.