Szukaj w serwisie

×
23 lutego 2023

Upadłość konsumencka bez majątku – jak wygląda proces?

Kancelarie prawne w Polsce coraz częściej obsługują klientów indywidualnych zainteresowanych oddłużeniem i ogłoszeniem upadłości konsumenckiej w taki sposób, żeby odzyskać płynność finansową i pozbyć się problemów z wierzycielami. W ostatnich latach upadłość konsumencka uprościła się pod kątem formalnym i to daje większą nadzieję na powodzenie całego procesu. Jak wygląda postępowanie upadłościowe, kiedy dłużnik, osoba fizyczna nie posiada właściwie żadnego majątku do przekazania syndykowi. Jakimi zasadami kierują się sądy oraz wierzyciele w ramach takich negocjacji? Jeżeli znajdujesz się w podobnej sytuacji i poszukujesz sprawdzonych informacji o upadłości konsumenckiej zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Czego dowiesz się z publikacji?

  1. Jak wygląda upadłość konsumencka bez majątkui jak się do niej przygotować?
  2. W jaki sposób zaplanować długoterminową spłatę wierzycieli?
  3. Jak pod kątem formalnym wygląda ogłoszenie upadłości konsumenckiej?
  4. Ile trwa upadłość konsumencka?
  5. Upadłość konsumencka a brak majątku - czy warto?

Jak wygląda upadłość konsumencka bez majątku i jak się do niej przygotować?

Osoby fizyczne najczęściej podejmują decyzję o kontakcie z wyspecjalizowaną kancelarią prawną w celu prawidłowego wypełnienia wniosku o upadłość konsumencką bez majątku. Statystyki Biura Informacji Kredytowej pokazują wyraźnie, że masa gospodarstw domowych traci zdolność kredytową przez zaniżone dochody oraz przez wzrost stóp procentowych.

Mało efektywna polityka Narodowego Banku Polskiego, wysoka inflacja, zagrożenia zewnętrzne związane z konfliktem zbrojnym na Ukrainie, konsekwencje ekonomiczne w łańcuchach dostaw po pandemii to tylko niektóre czynniki ryzyka warunkujące podejmowanie decyzji o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Większość osób fizycznych znajdujących się w słabej sytuacji ekonomicznej, bez majątku chce porozumieć się z wierzycielami. ustalenie planu spłaty wierzycieli odbywa się przez sąd Na https://upadlosckonsumenta24.pl/upadlosc-konsumencka-co-sprawdza-sad/ można dowiedzieć się więcej w tym temacie.

W jaki sposób zaplanować długoterminową spłatę wierzycieli?

Do postępowania upadłościowego przygotujesz się z prawnikiem. Pamiętaj, że całkowity brak majątku trwałego, chociażby nieruchomości to żadna przeszkoda na drodze do ogłoszenia bankructwa. Z reguły takie postępowania trwa nawet nieco krócej, ponieważ syndyk nie ma właściwie żadnych zadań związanych ze sprzedażą majątku. Ogłoszenia upadłości konsumenckiej można spodziewać się szybko, ale to nie oznacza anulowania zobowiązań w stosunku do wierzycieli.

W bardzo rzadkich przypadkach dochodzi do całkowitego umorzenia zadłużenia lub do umorzenia warunkowego. 

Plan spłaty wierzycieli to dokument niezwykle ważny, a dłużnik musi dotrzymać wszystkich warunków, ponieważ w przeciwnym wypadku straci szansę na wyjście z problemów ekonomicznych. Z tego powodu ogłoszenie upadłości lepiej skonsultować z wyspecjalizowaną kancelarią prawną, która przy okazji przeanalizuje historię klienta, perspektywy uzyskania realnych dochodów. Z prawnikiem możesz omówić skutki upadłości konsumenckiej dla zdolności kredytowej i dalszego funkcjonowania gospodarstwa domowego.

Jak pod kątem formalnym wygląda ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka wiąże się z pewnymi formalnościami, szczególnie związanymi z przekazaniem jasnych informacji o stanie majątkowym bankruta. Musisz określić wysokość realnych kosztów na utrzymanie rodziny, zebrać dokumentację dotyczącą bieżącego zadłużenia.

Jeżeli dłużnik nie posiada żadnego majątku musi to uzasadnić. Ukrywanie majątku przed sądem skutkuje znaczącymi konsekwencjami prawnymi. Ogłoszeniu upadłości konsumenckiej towarzyszy plan spłaty wierzycieli. 

W wielu losowych przypadkach, chociażby po klęskach żywiołowych osoby fizyczne tracą właściwie cały majątek i zostają z niczym. Uzasadnienie wniosku zgodne ze stanem faktycznym, potwierdzające sytuację wystarczy do uruchomienia procedury oddłużania.

A zatem możesz starać się o złożenie wniosku i zaspokojenie wierzycieli, kiedy nie dysponujesz majątkiem, masz niezwykle niskie dochody lub w ogóle ich nie wykazujesz.

Ile trwa upadłość konsumencka?

Ustalania planu spłaty podejmuje się zawsze sąd. Wydanie samego postanowienia o upadłości trwa najczęściej krótko, bo około trzech miesięcy. Następnie rozpoczyna się właściwe postępowanie upadłościowe, które jest prowadzone przez przydzielonego przez sad syndyka. Cała sprawa kończy się na ostatniej i rozprawie i jedynej w której osoba ubiegająca się o upadłość będzie musiała uczestniczyć. To właśnie na tej rozprawie sąd decyduje o sposobie zakończenia całej procedury.

Brak majątku nie zwalnia z odpowiedzialności za częściowe zaspokojenie wierzycieli. Sądy tworzą harmonogram spłaty w taki sposób, aby zapewnić dłużnikowi możliwość normalnego życia. Syndyk nigdy nie może przejąć całości generowanych dochodów. Osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej i jest niewypłacalna może zainteresować się bankructwem konsumenckim.

Upadłość konsumencka a brak majątku - czy warto?

Spłatę wierzycieli warto w praktyce zaplanować z kancelarią prawną. Jeżeli nie masz żadnych pieniędzy i majątku zostaniesz tymczasowo zwolniony z kosztów sądowych, więc to dobra wiadomość. Kancelarie prawne chętnie rozkładają swoje wynagrodzenie na raty.



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: