Po trzech kwartałach tego roku okazuje się, że upadło więcej firm, niż przed rokiem. Problemy dotykają przede wszystkim handlu hurtowego, usług, ale też budownictwa.
- Spodziewaliśmy, że upadłości będą powoli rosnąć – mówi newsrm.tv Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes – Spodziewaliśmy się, że upadłości będą rosnąć wolniej, myśleliśmy, że wyjdziemy mniej więcej na „zero”, ewentualnie na koniec roku minus jeden procent rok do roku i mały wzrost w przyszłym roku. Tymczasem porównując wrzesień tego roku do poprzedniego mamy niemal dwukrotny wzrost upadłości.
– Gwałtowny wzrost upadłości nastąpił wcześniej, niż się tego spodziewaliśmy. Problemy dotykają przede wszystkim handlu hurtowego, usług, ale też ostatnio budownictwa, a wkrótce także zapewne transportu. - mówi Tomasz Starus.
Ekspert zwraca uwagę, że w efekcie wzrostu płacy minimalnej i programu 500+ oszczędności zaczynają szukać klienci usług B2B (np. usług ochrony, sprzątania, doradztwa, obsługi inwestycji etc.). - Klienci usług B2B korzystali dotychczas z niskich kosztów pracy. - mówi - W tej chwili teoretycznie możliwe są dwa rozwiązania: albo klienci korzystający z tych usług zgodzą się na wyższe ich ceny… albo popyt na usługi B2B urealni się. - zaznacza.
Tomasz Starus zwraca uwagę, że usługi B2B "będą świadczone tylko tam, gdzie to jest rzeczywiście niezbędne (np. dotychczas ochrona służyła wielu podmiotom głównie jako źródło oszczędności na kosztach ubezpieczenia). Podkreśla przy tym, że świadczone będą na wyższym poziomie technologicznym, z jeszcze większym wykorzystaniem urządzeń, np. monitoring etc. - W dłuższym okresie inwestycje w technologie i sprzęt w sektorze usług są niezbędne wobec wzrostu kosztów pracy - podkreśla.
Problemy upadłości najczęściej dotyczą południowo-zachodniej części Polski: na śląsku w sektorze produkcyjnym - na dolnym śląsku w sektorze budowlanym.
Upadłości dotykają wielu firm związanych z obsługą sektora wydobywczego, jak i z realizacją inwestycji przemysłowych lub naprawą już działających urządzeń. Pomimo, iż w poprzednich miesiącach podobny profil miały upadłości na wschodzie kraju, to we wrześniu znów o sobie z większym natężeniem przypomniał zamierający ruch graniczny i turystyka zakupowa naszych sąsiadów ze wschodu – w efekcie upadały tam głównie firmy handlowe.
(df) thefad.pl / newsrmtv