Szukaj w serwisie

×
9 stycznia 2016

Tysiące ludzi na ulicach 20 miast protestuje w obronie mediów

W sobotę w dwudziestu miastach w Polsce, a także w Pradze, Londynie i Sztokholmie odbywają się manifestacje pod hasłem "Wolne Media", zorganizowane przez Komitet Obrony Demokracji. Ich uczestnicy protestują przeciw ostatnio dokonanym zmianom w ustawie o radiofonii i telewizji.

W czwartek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę medialną, która przewiduje wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia. Ustawa weszła w życie w piątek. W piątek też szefem Telewizji Polskiej został Jacek Kurski, a Barbara Stanisławczyk objęła fotel dyrektora Polskiego Radia.

Jedną z pierwszych decyzji kadrowych w Polskim Radiu było zwolnienie redaktora naczelnego Programu Pierwszego Kamila Dąbrowy, który stał za pomysłem, by od 1 stycznia na antenie Jedynki o każdej pełnej godzinie naprzemiennie grano hymn Polski oraz „Odę do radości”, hymn Unii Europejskiej. Od piątku, od godziny 16 hymny nie są już emitowane.

Organizatorzy protestów uważają, że „Telewizja Polska i Polskie Radio staną się stacjami nie publicznymi, a rządowymi. Wrócą czasy Komitetu ds. Radia i Telewizji”

Około 500 osób protestowało przeciw "zawłaszczeniu mediów" w Łodzi, w tym Szef Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski oraz poseł Stefan Niesiołowski (PO), którego zdaniem w Polsce przywracana jest cenzura. - Ja siedziałem w więzieniu za to, żeby cenzury w Polsce nie było i dlatego tu jestem - mówił Stefan Niesiołowski.

- Nieważne, czy lubimy tych czy innych dziennikarzy. Chodzi o zasadę – niezależne media to jedna z gwarancji demokratycznego państwa – podkreślają organizatorzy sobotnich protestów.

  



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: