TheFad.pl – Polska i Świat. Opinie i komentarze

Tak wygląda Kraken!

Kraken to mitologiczny morski stwór, posiadający wiele macek i zatapiający statki. Najprawdopodobniej źródłem legend na jego temat są spotkania żeglarzy z kałamarnicą olbrzymią. Nie tak dawno, udało się po raz pierwszy w historii, sfilmować kałamarnicę olbrzymią w jej naturalnym środowisku, w głębinach oceanu. 

Srebrzystego głowonoga, wynurzającego się z ciemności niemal kilometr pod powierzchnią wody, naukowcy sfilmowali w lipcu 2013 roku, w pobliżu wysp Ogasawara, tysiąc kilometrów na południe od Tokio. Nagranie powstało dzięki japońskiej telewizji NHK i Discovery Channel.

 

Choć wspomniany okaz ma tylko trzy metry i jest dość mały jak na standardy swojego gatunku (największy dotychczas schwytany okaz mierzył 18 m. długości) – to sfilmowanie go w naturalnych warunkach może pomóc lepiej zrozumieć jego nawyki i ekologię – zaznaczają naukowcy.

 – Wielu ludzi, naukowców i filmowców, próbowało sfilmować na żywo kałamarnicę olbrzymią w jej naturalnym środowisku. Nikomu się jednak nie udało – przypomina kierujący zespołem zoolog z japońskiego Narodowego Muzeum Przyrody i Nauki, Tsunemi Kubodera.

O sukcesie zadecydowała mała łódź podwodna wyposażona w reflektory dające światło o falach niewidocznych dla ludzi i głowonogów – tłumaczy Kubodera, który wraz z operatorem kamery i pilotem łodzi zanurzał się na głębokość 630 m., wystawiał na przynętę metrową ośmiornicę i… czekał. Zanim się udało, zanurzali się tak około stu razy.

Pływali w absolutnej ciszy. – Jeśli ktoś próbuje, robiąc przy tym mnóstwo hałasu i używając jaskrawych, białych świateł, kałamarnica będzie go omijać z daleka. Tego się trzymaliśmy – relacjonuje Kubodera. – Dlatego zasadziliśmy się tam czarni jak smoła, korzystając ze światła bliskiego podczerwieni, niewidocznego nawet dla człowieka – czekając aż zbliży się do nas kałamarnica.

Kiedy do tego doszło, zaczęli filmować. Zanurzyli się za zwierzęciem na głębokość około 900 m.

– W życiu widziałem sporo kałamarnic olbrzymich, były to jednak głównie okazy wyłowione w oceanu. Teraz po raz pierwszy zobaczyłem jedną z nich na własne oczy, widziałem jak płynie – relacjonuje. – To niezwykłe stworzenie”.

Przez długi czas niewiele wiedziano o kałamarnicach olbrzymich. Rzadkie z nimi spotkania dały prawdopodobnie początek historiom o krakenie, morskim potworze, na którego zrzucano winę za katastrofy niektórych XVIII-wiecznych statków.

 

 

Źródło: interia.pl (za PAP)

 

Exit mobile version